Rusza 58 Tydzień Kultury Beskidzkiej. Co będzie można zobaczyć w Żywcu ?

2021-07-23 14:36
TKB w minionych latach
Autor: Lucjusz Cykarski /MCK Żywiec

Już w najbliższą sobotę, 24 lipca rozpoczyna się największe w Polsce święto folkloru, jakim jest Tydzień Kultury Beskidzkiej. Impreza w tym roku jest wyjątkowa, bo nie zobaczymy na niej zagranicznych zespołów, które tak kocha żywiecka publiczność-informuje burmistrz Żywca Antoni Szlagor

 Kochamy jednak  polski folklor, który również jest magiczny i niezwykle kolorowy. O tym, że tak właśnie jest można się przekonać oglądając na żywieckim Rynku wystawę zorganizowaną przez Miejskie Centrum Kultury w Żywcu,. Na wystawie  zaprezentowano fotografie pokazujące właśnie Festiwal Folkloru Górali Polskich. Autorami fotografii są: Lucjusz Cykarski, Daniel Franek oraz Waldemar Kompała, czyli trzech fotografów, którzy od lat dokumentują TKB w Żywcu.

58 Tydzień Kultury Beskidzkiej odbywa się w tym roku na kilku estradach : w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podchalańskim i Oświęcimiu.

Imprezy towazyszące odbęda się : w Bielsku Białej, Ujsołach, Istebnej i Jabłonkowie ( Słowacja)

Co zobaczymy w Żywcu?

Żywiec to przede wszystkim niezwykle bogaty program 52. Festiwalu Folkloru Górali Polskich z rekordową ilością uczestników, który potrwa aż pięć dni, od 24 do 28 lipca oraz Targi Sztuki Ludowej. Tym razem organizatorzy zapraszają na Rynek przez dziewięć dni, a do Amfiteatru pod Grojcem codziennie oprócz czwartku.

Od piątku (31 lipca) do niedzieli (1 sierpnia) na estradzie żywieckiej można będzie oglądać trzy koncerty towarzyszące, na które zaparsza Brygida Sordyl ( posłuchaj poniżej).

W niedzielę 1 sierpnia poznamy również laureatów 52. FFGP.

52. FESTIWAL FOLKLORU GÓRALI POLSKICH-24–28 lipca

⦁ Konkursowe koncerty zespołów góralskich -Amfiteatr pod Grojcem, codziennie g.18.00

⦁ Konkursowe koncerty góralskich kapel, grup śpiewaczych i solistów-Rynek – codziennie g.10.00

⦁ Koncert laureatów Festiwalu Folkloru Górali Polskich -Amfiteatr pod Grojcem 1 sierpnia g.18.00

⦁ Koncerty góralskich kapel i grup śpiewaczych (poza konkursem): Rynek 31 lipca – 1 sierpnia g.10.00

Targi Sztuki Ludowej, Rynek, 24 lipca – 1 sierpnia g.10.00

Koncerty towarzyszące 58. TKB:

⦁ „Od folkloru do folku” ,Amfiteatr pod Grojcem 30 lipca g.18.00

⦁ "Górale patriotycznie”-Amfiteatr pod Grojcem 31 lipca g.18.00

⦁ „Muzyka gór”-Amfiteatr pod Grojcem,1 sierpnia, po koncercie laureatów FFGP

Korowód zespołów – 25 lipca g.11.00

Uwaga !Osoby niezaszczepione odwiedzając w najbliższy weekend żywiecki rynek będą mogły skorzystać z akcji szczepień. Będzie można się zaszczepić jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson. Akcja rozpocznie się w sobotę o 10.00 i potrwa do 18.00, w niedzielę zaś od 11.00 do 19.00. Szczepienie jest oczywiście bezpłatne i może z niego skorzystać każda uprawniona osoba, która dotąd się nie zaszczepiła.

Brygida Sordyl zaprasza na trzy koncerty tematyczne w ramach 52 Festiwalu Folkloru Górali Polskich
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE