Rozbiórka kładki w porąbce ma odbyć się na przełomie maja i czerwca. Kierowcy muszą przygotować się na spore utrudnienia

i

Autor: Powiat bielski

Rozbiórka kładki w Porąbce ma odbyć się na przełomie maja i czerwca. Kierowcy muszą przygotować się na spore utrudnienia

2023-01-26 10:12

Zbliża się początek prac związanych z budową nowej przeprawy nad rzeką Soła w Porąbce. Władze powiatu poinformowały, że rozbiórka tymczasowej kładki rozpocznie się na przełomie maja i czerwca. Po jej zakończeniu ma wystartować budowa nowego mostu, który udrożni ruch odbywający się na trasie. Zanim jednak to nastąpi, kierowcy powinni spodziewać się sporych utrudnień.

Nad Sołą stanie nowy most

W listopadzie br. powiat bielski poinformował o zakończeniu przetargu na budowę nowego mostu w Porąbce. Miejsce obecnej przeprawy zajmie obiekt łukowy o długości prawie 130 m. Będzie to podwieszony stalowo-żelbetowy pomost z ruchem puszczonym dołem. Nowy most pomieści drogę w obu kierunkach i chodniki po obu jej stronach. Inwestycja zakłada również przebudowę połączenia drogowego z DW 948 i drogami powiatowymi 4480S i 1456S  

Nowa przeprawa ma zastąpić tymczasową kładkę znajdującą się na Sole. Inwestycja ma mieć kluczowy wpływ na zwiększenie płynności ruchu drogowego w rejonie. Obecnie funkcjonująca przeprawa jest stosunkowo wąska, co sprawia, że występuje na niej ruch wahadłowy. Panuje na niej także limit wagowy pojazdów.

Rozbiórka rusza na przełomie maja i czerwca. Władze gminy zapowiadają - "Będą utrudnienia".

Władze powiatu przekazały, że 14 grudnia plac budowy został przekazany wykonawcy inwestycji, który swoje działania rozpocznie od optymalizacji projektu. Teraz możemy już oficjalnie potwierdzić, że kolejnym etapem będzie rozbiórka kładki pełniącej rolę tymczasowej przeprawy. Rozpocznie się ona na przełomie maja i czerwca, a pracę nad tą częścią inwestycji powinny zakończyć się jeszcze w samym czerwcu. Chociaż, jak zapewniają władze Porąbki, nowa konstrukcja ma znacząco poprawić sytuację komunikacyjną gminy, zanim most zostanie oddany do użytku, kierowcy i osoby pokonujące tę trasę powinny spodziewać się utrudnień.

Jasne jest, że utrudnień nie unikniemy - żeby wybudować nowy most trzeba rozebrać stary. Już teraz proszę mieszkańców o wyrozumiałość, wspólnie jakoś sobie poradzimy, a potem będziemy cieszyć się przez następne kilkadziesiąt lat”

- poinformował Bogusław Wawak, z-ca wójta Porąbki. Na ten moment nie wiadomo jeszcze, jak zostanie wytyczony objazd omijający plac budowy. Utrudnień jednak nie uda się uniknąć.

A mogą one potrwać całkiem długo, bo według podpisanej z wykonawcą inwestycji umowy, nowa przeprawa ma zostać oddana do użytku w listopadzie 2024 roku. Całkowity koszt robót wyniesie około 43,3 mln złotych. Na realizację zadania władze powiatu bielskiego pozyskały dofinansowanie w wysokości 23 mln złotych z Rządowego Funduszu Dróg oraz 15 mln złotych z programu "Polski Ład".

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE