Robert Biedroń chce zakazać dzieciom spowiedzi. Księża oburzeni słowami lidera Lewicy

2023-01-24 11:19
Robert Biedroń chce zakazać dzieciom spowiedzi. Księża oburzeni słowami lidera Lewicy
Autor: pixabay/TikTok print screen

W sieci wrze po słowach Roberta Biedronia na temat spowiedzi nieletnich w Kościele katolickim. Zdaniem lidera Lewicy przystępowanie do sakramentu przez dzieci powinno być zakazane. Głos w tej sprawie zabrali także duchowni, którzy nie kryją swojego oburzenia.

- Czy opowiadasz obcej osobie, np. sprzedawczyni w sklepie, o tym, że masz fantazje seksualne na temat kolegi albo koleżanki? Albo kierowcy autobusu, też obcej osobie, o tym, że zapaliłeś szluga? Nie! Więc dlaczego podczas spowiedzi opowiadasz o tym obcemu księdzu? Dlaczego ktoś cię do tego zmusza? To absurd! Uważam, że spowiedź dzieci powinna być zakazana - pyta Robert Biedroń na nagraniu opublikowanym na TikToku. 

Wideo wywołało burzę w internecie. Lider Lewicy podtrzymał swoje słowa także w rozmowie z dziennikiem "Fakt". Doprecyzował jednak swoje stanowisko, zaznaczając, że spowiedź może mieć negatywny wpływ na zdrowie psychiczne dzieci.

Pojawiają się zastrzeżenia ze strony psychologów dziecięcych, którzy ostrzegają, że spowiedź może mieć znamiona przemocy psychicznej ze względu na formułę spowiedzi. Spowiedź zakłada przymus wypowiedzi, wyznanie intymnych tajemnic w formie dominacji księdza nad dzieckiem. Spowiedź zakłada rozmowę z obcym mężczyzną o seksualności, czy najbliższych relacjach rodzinnych. Dlatego uważamy, że spowiadanie dzieci i młodzieży powinno być dozwolone od 16. roku życia – powiedział polityk "Faktowi"

Nie brakuje osób, które zgadzają się ze stanowiskiem Roberta Biedronia, ale także tych, którzy są oburzeni jego słowami. 

- "To jeden z tych powodów, czemu odeszłam od kościoła", "Zgadzam się w 100%, jako dziecko spowiedź była dla mnie wielką traumą", "Wszystkie sakramenty powinny być przyjmowane po 18 roku życia. Dzieci wcale nie są świadome tych sakramentów ani ich wagi" - pisali internauci zgadzający się z opinią polityka. 

- "Będąc osobą wierzącą spowiadasz się BOGU - ksiądz jest tylko pośrednikiem. A Pańskie przykłady są nie adekwatne do tego czym jest grzech i spowiedź", "Panie Robercie, dla wierzących jest coś takiego jak sumienie i tak na chłopski rozum tłumacząc Panu przystępując do spowiedzi ktoś ma taką potrzebę" - komentowali natomiast przeciwnicy.

Głos w tej sprawie w mediach zabrali także duchowni.

– Oczywiście, że jestem do tego krytycznie nastawiony. Jak dziecko pójdzie do komunii? Bez spowiedzi nie można przystąpić do komunii, a istotą wiary jest przecież komunia, a nie spowiedź. Spowiedź jest pierwsza, potem komunia. Tak jest według tradycji. Aby przystąpić do komunii świętej, trzeba mieć czyste serce - powiedział "Faktowi" ksiądz Janusz Koplewski. - Musimy uczyć dzieci postępować po katolicku. Chodzi o to, żeby dziecko miało rozeznanie dobra i zła. Od wychowania dzieci po katolicku są rodzice. Tu chodzi o odsunięcie dzieci od eucharystii i walkę z Kościołem. 

Politycy od Kuchni. Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski
Źródło: Robert Biedroń chce zakazać dzieciom spowiedzi. Księża oburzeni słowami lidera Lewicy
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE