Przewoził tytoń bez akcyzy na DK-1. Jego wartość sięgała 2,5 miliona złotych

i

Autor: Izba Administracji Skarbowej w Katowicach

Przewoził tytoń bez akcyzy na DK-1. Jego wartość sięgała 2,5 miliona złotych

2023-03-15 11:15

W trakcie kontroli przeprowadzonej na DK-1 w kierunku Czechowic-Dziedzic, funkcjonariusze KAS odkryli, że 48-letni kierowca samochodu dostawczego przewozi duże ilości tytoniu bez akcyzy, którego wartość rynkową oszacowano na 2,5 miliona złotych. Mężczyźnie grozi do 3 lat pozbawienia wolności.

Nielegalny proceder wykryty na DK-1. Skarb państwa mógł stracić 3 miliony złotych

Do zdarzenia doszło podczas kontroli na drodze krajowej DK1. Zatrzymany przez funkcjonariuszy Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach 48-letni kierowca nie posiadał żadnych dokumentów przewozowych, które wskazywałyby pochodzenie przewożonego towaru. Odmówił także udzielenia informacji o przewożonym towarze.

W środku samochodu funkcjonariusze znaleźli 20 kartonów tytoniu do palenia luzem. Kartony te nie posiadały naniesionych znaków akcyzy ani żadnych oznaczeń.

Towar został skierowany do magazynu depozytowego Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach, w którym ustalono, że łączna waga wyrobów akcyzowych wynosi ponad 3 tony. Szacunkowa wartość rynkowa zatrzymanego towaru to blisko 2,5 mln zł. Gdyby towar trafił na rynek, skarb państwa straciłby prawie 3 mln zł.

Kierowcy za przewóz wyrobów akcyzowych stanowiących przedmiot czynu zabronionego grozi kara grzywny, a także pozbawienie wolności do lat 3 lub obie te kary łącznie.    

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE