profesor Tadeusz Sławek w kinie Janosik w Żywcu

i

Autor: Kino Janosik Żywiec

Profesor Tadeusz Sławek w Żywcu. Jeden z najwybitniejszych reprezentantów współczesnej myśli humanistycznej w Polsce wygłosi wykład w kinie Janosik

2023-03-07 14:13

Ten wybitny filolog, autorytet w zakresie teorii i historii literatury, komparatystyki literackiej oraz pogranicza literatury, kultury i filozofii, poeta, prozaik, eseista, tłumacz poezji angielskiej i amerykańskiej, jeden z najwybitniejszych reprezentantów współczesnej myśli humanistycznej w Polsce, błyskotliwy umysł, znakomity organizator badań naukowych i życia akademickiego w Kinie Janosik wygłosi swój wykład:

 „Ziemia, ogień, woda, powietrze - cóż może być bardziej podstawowego? W tych najbardziej elementarnych zjawiskach filozofia poszukiwała budulca wszechświata i - wraz z psychologią - poszukiwała w nich głębokiego pokrewieństwa człowieka i świata. Żywioły łączyły mikro- i makrokosmos, a artyści i alchemicy stworzyli z nich skomplikowaną siatkę symboli. Płonący ogień do dziś przyciąga nas, ale i przeraża; przypomina też o mitycznym Prometeuszu. Heraklit nie bez powodu uczynił płynącą rzekę filozoficznym obrazem życia z jego pięknem i grozą. O tym spróbujemy porozmawiać w czasie naszego spotkania.” -mówi prof. Tadeusz Sławek

A po wykładzie na ekranie Kina na dużym ekranie niezwykły film „RZEKA” będący wnikliwą, filmowo-muzyczną refleksją na temat sposobu, w jaki rzeki ukształtowały zarówno wyrafinowane krajobrazy naszej planety, jak i całą ludzką egzystencję. To obraz, który wymyka się wszelkim schematom w zakresie stylu, formy czy gatunku. Ten orkiestrowy film koncertowy jest niezwykłym doświadczeniem wizualnym, odą do świata przyrody i opowieścią o historii zarówno rzek, jak i ludzkiej cywilizacji- mówi Grzegorz Jagosz z kina Janosik ( posłuchaj poniżej )

Rzeki to bogate źródło życia, a także same stanowią żywe istoty (w świetle prawa takich krajów, jak Nowa Zelandia czy Indie). Rzeki od zawsze kształtowały Ziemię i rzeźbiły krajobraz, a także nasze własne potrzeby, kulturę i sny. Ten spektakularny wizualnie i muzycznie film przedstawia rolę rzek we współczesnym świecie oraz nieustanne pró by ujarzmienia tego fascynującego żywiołu przez człowieka. Zapierające dech w piersiach obrazy z 39 krajów na sześciu kontynentach są autorstwa najlepszych fotografów przyrody (m.in. Yanna Arthusa-Bertranda).

Narratorem jest amerykański aktor Willem Dafoe. Muzyka w wykonaniu Australijskiej Orkiestry Kameralnej zawiera zarówno utwory klasyczne (Bach, Vivaldi), jak i z repertuaru Radiohead.

Ta filmowa uczta zmusza nas do refleksji nad znaczeniem rzek dla naszego codziennego życia - bez nich przecież człowiek, zwierzęta i rośliny szybko by wyginęły. A jednak ludzie doprowadzają do ich zanieczyszczenia i wysychania. Można powiedzieć, że niegdyś to rzeki były bogami, a teraz są naszymi poddanymi... Twórcy filmu Jennifer Peedom i Joseph Nizeti porywają widza w pasjonującą podroż w czasie i przestrzeni, ukazując rzeki w niespotykanej skali i z niezwykłej perspektywy.

Projekt „Żywioły kina. Twórcza moc przyrody” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

posłuchaj : Grzegorz Jagosz z kina Janosik w Żywcu o niezwykłym pokazie filmowym