Pomnik stojący na Placu Wolności w Łodygowicach ostatecznie zniknie. Wojewoda wydał nakaz wyburzenia obiektu

2020-07-22 13:26 Katarzyna Graboń
Pomnik zniknie
Autor: Katarzyna Graboń

Monument postawiony jeszcze w 1964 upamiętniał milicjantów poległych w walce o utrwalenie władzy ludowej, a został ufundowany przez społeczeństwo Ziemi Żywieckiej w 20-tą rocznicę powstania Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa

Monument postawiony jeszcze w 1964 upamiętniał milicjantów poległych w walce o utrwalenie władzy ludowej, a został ufundowany przez społeczeństwo Ziemi Żywieckiej w 20-tą rocznicę powstania Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa.
Od ponad dwóch dekad - na pomniku widnieje napis „Niechaj na wieki będzie krzykiem rozpaczy i przestrogi to miejsce, gdzie w bratobójczej walce ginęli Polacy”.

- Sprawa pomnika zaczęła się jeszcze w sierpniu 2018, kiedy to na oględziny tego obiektu przyjechali do nas pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej z Katowic - relacjonuje Marcin Zyzak z Urzędu Gminy Łodygowice. - Po tej wizycie IPN doszedł do wniosku, że pomnik może naruszać postanowienia ustawy dekomunizacyjnej, więc także Śląski Urząd Wojewódzki wszczął postępowanie w tej sprawie - tłumaczy nasz rozmówca.
I tak, przez blisko dwa lata trwała wymiana korespondencji między instytucjami. Ostatecznie jednak końcem czerwca wojewoda wydał decyzję administracyjną nakazującą likwidację pomnika.
- Jak zapowiada Marcin Zyzak z Urzędu Gminy w Łodygowicach - gmina nie będzie się odwoływać od tej decyzji - tłumaczy. - Oczywiście dostosujemy się do decyzji, jednak wyburzenie nastąpi z równoczesnym nowym zagospodarowaniem tego terenu. W tym miejscu planujemy dodatkowe miejsce odpoczynku dla mieszkańców i turystów. Już zleciliśmy wykonanie projektu - dodaje Marcin Zyzak.
Wyburzenie obiektu prawdopodobnie nastąpi jeszcze w tym roku.

Pomnik do wyburzenia
Lotnisko w Katowicach rozbudowuje się

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.