Papież w Żywcu. Minęło 25 lat od krótkiej wizyty Jana Pawła II

2020-05-22 16:20
25 lat temu w Żywcu
Autor: Archiwum UM Żywiec

Ćwierć wieku temu, podczas swojej nieoficjalnej wizyty w Polsce Papież Polak - Jan Paweł II odwiedził Żywiec. Pielgrzymka ta trwała zaledwie kilka godzin. Na trasie papieskich odwiedzin znalazł się wówczas Skoczów, Bielsko-Biała oraz Żywiec.

Święty przejechał przez Osiedle 700-lecia i przy stojącym tam wówczas krzyżu krótko się zatrzymał. Chciał oś powiedzieć do zgromadzonych tam ludzi, ale ochrona nie pozwoliła... - przywołuje dawne obrazy nasz rozmówca.

Minęło dwadzieścia pięć lat. Od kilku miesięcy miasto przygotowywało się do hucznych obchodów rocznicy tamtych odwiedzin.Tym razem już nie pogoda, a pandemia pokrzyżowała przygotowania do świętowania rocznicy papieskiej wizyty na Żywiecczyźnie.

- Zupełnie inaczej wyobrażałem sobie dzisiejszy dzień, dzisiejsze uroczystości - przyznaje w rozmowie z Radiem Eska burmistrz Żywca.

- Zaplanowaliśmy wiele spotkań, miała się odbyć uroczysta sesja rady miejskiej, a wszyscy mieliśmy znów zjednoczyć się podczas modlitwy na żywieckim rynku. Cóż, widocznie tak miało być...- kwituje burmistrz.

Miasto przeniosło oficjalne uroczystości na październik. O ile będzie to już możliwe, mieszkańcy Żywiecczyzny świętować będą wtedy 100-lecie urodzin Papieża Polaka, 25. rocznicę wizyty w Żywcu.

Jak przyznaje Antoni Szlagor - Pontyfikat Jana Pawła II zobowiązuje, ale i nakreśla kierunek, dokąd powinien zdążać współczesny człowiek. Wracajmy więc nie tylko do tamtych wydarzeń i emocji, które nam towarzyszyły, ale przede wszystkim do słów, które wówczas w 1995 roku powiedział do nas nasz Papież.

Podczas wizyty - 22 maja 1995 roku Papież odebrał tytuł Honorowego Obywatela Miasta. Była to najkrótsza wizyta Papieża Polaka w naszym kraju. Hasło tamtej nieoficjalnej wizyty brzmiało „Zło dobrem zwyciężaj”...

Mija 25 lat od wizyty w Żywcu Papieża Jana Pawła II - wspomina burmistrz Antoni Szlagor