Ostatnie przygotowania do egzaminów. W poniedziałek startują matury [AUDIO]

2020-06-05 11:13
W poniedziałek startują egzaminy maturalne
Autor: pixabay

W Żywcu do egzaminu przystąpi ponad tysiąc osób. Matura w czasie pandemii - wszystko już gotowe?

Powiat żywiecki prowadzi już ostatnie przygotowania przygotowuje się do przeprowadzenia matur. Zostały już zdezynfekowane i przygotowane pomieszczenia w których odbywać się będą egzaminy. Zostało też zorganizowane wejście do budynków w taki sposób, by nie powodować gromadzenia się uczniów.
- Stan epidemii, wymaga od dyrektorów placówek, ale i od samych uczniów sporej odpowiedzialności i stosowania się do obowiązujących przepisów - przyznaje w rozmowie z Radiem Eska wicestarosta żywiecki - Stanisław Kucharczyk.
Starosta zapewnia także, że każdy z przystępujących w poniedziałek do egzaminu otrzyma pakiet z maseczką i płynem dezynfekcyjnym. Dodatkowo w szkołach wprowadzone zostały też zmiany organizacyjne, by zapewnić bezpieczny dla uczniów dystans podczas egzaminu - wyjaśnia wicestarosta.
- Maturzyści - zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami mieli mieć także mierzoną temperaturę przed egzaminem. Powiat zrezygnował jednak z takiej kontroli. Dlaczego - wyjaśnia Stanisław Kucharczyk.
- Po konsultacjach z sanepidem uznaliśmy, że nie będzie tych badań, ponieważ nie mamy żadnej możliwości weryfikacji, jakie są przyczyny podwyższonej temperatury. Niektórzy uczniowie mogą przecież w taki sposób reagować na stres związany z egzaminem. Nie możemy też zapomnieć o osobach, które mają alergie - w tym przypadku także możemy mieć do czynienia z mylącymi objawami. Dlatego rodzice zostali także poproszeni, aby informowali o podobnych dolegliwościach dzieci - wyjaśnia.
Powiat żywiecki prowadzi obecnie 9 szkół średnich, w których do poniedziałkowego egzaminu przystąpi ponad tysiąc abiturientów.

Wszystko gotowe. W poniedziałek matury. Mówi wicestarosta żywiecki Stanisław Kucharczyk
Sonda z krwiodawstwa. Dlaczego oddajecie krew?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE