O humorze na poważnie. Żywiecka premiera książki Szymona J.Wróbla "Humorem i (u)Śmiechem"

2021-10-28 11:05
premiera książki Szymona J.Wróbla
Autor: Agata Chmielowska

W Miejskim Centrum Kultury w Żywcu odbyła się premiera nowej książki Szymona J.Wróbla "Humorem i (u)Śmiechem" . O najprawdopodobniej najpoważniejszej książce o humorze jaka do tej pory powstała- to cytat z autora- rozmawiali goście specjalni : aktor i satyryk Jacek Fedorowicz, dr Wanda Witek-Malicka z Muzeum Auschwitz- Birkenau i karykaturzysta Szymon Teluk- autor ilustracji do książki.

Goście specjalni, to również bohaterowie  tej książki. Autor zamieścił w niej spotkania -wywiady z osobami, które niekoniecznie kojarzą nam się z humorem czy satyrą.  I tak obok kabareciarza  i stendapera Abelarda Gizy przeczytamy rozmowę z  himalaistą Krzysztofem Wielickim,  aktorką Anną Dymną czy profesorem Janem Miodkiem.

O tym, że humor jest często ratunkiem przed grozą świata i że w Auschwitz istniał obozowy humor opowiadała, w trakcie spotkania w MCK-u dr Wanda Witek-Malicka z Muzeum Auschwitz- Birkenau, także jedna z bohaterek książki. 

 -Bardzo polecam tę książkę, warto ją czytać po kawałku - przekonywał kolejny bohater Humorem i (u) Śmiechem -aktor i  satyryk, a nade wszystko magister, jak podkreślał wielokrotnie w trakcie spotkania,  Jacek Fedorowicz.  Co dziś śmieszy kabareciarza słynnego gdańskiego  teatru Bim-Bom? (posłuchajcie poniżej)

Autorem ilustracji do książki jest karykaturzysta Szymon Teluk. Rysując karykatury bohaterów wywiadów miał obawy czy jego prace zostaną pozytywnie odebrane przez samych portretowanych. Okazało się, że obyło się bez większych problemów.  Tylko jedna osoba poprosiło o namalowanie jej w czapce. Zgadnijcie która? (galeria poniżej)

Szymon J. Wróbel nad książką pracował ponad trzy  lata. 

-Ta publikacja jest dla mnie naprawdę ważna, bo uważam, że realnie może komuś pomóc w gorszym czasie. To świetna lektura na długie, jesienne, pandemiczne wieczory. To książka, która pokazuje, że w trudnych momentach czasem warto śmiać się niż płakać-mówi autor.

Humorem i (u)Śmiechem, to trzecia książka Szymona J. Wróbla. Autor ma na swoim koncie już dwa wydawnictwa :"Jego Oczami" i "Ojciec czyli o Pieronku".

posłuchaj :Jacek Fedorowicz o tym co go rozśmiesza do łez
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE