Nowe miejsce zaślubin w Lipowej. Urząd Stanu Cywilnego wyprowadzony z Urzędu Gminy

2020-09-15 17:20 Agata Chmielowska
USC Lipowa
Autor: UG Lipowa

W Lipowej ślub cywilny już bez barier. Jan Góra wójt Gminy Lipowa zdecydował o zmianie miejsca, gdzie odbywają się śluby cywilne. Wszystko ze względu na osoby niepełnosprawne. Do tej pory Urząd Stanu Cywilnego, w którym odbywają się uroczystości składania przysięgi małżeńskiej przed urzędnikiem państwowym, mieścił się na drugiej kondygnacji budynku Urzędu Gminy. Osoby niepełnosprawne lub z trudnościami w poruszaniu się miały bardzo duży problem by w takiej uroczystości wziąć udział. Teraz to się zmieniło -zapewnia Szymon Wróbel

W czerwcu odbyło się otwarcie Miejsca Aktywności Społecznej w centrum Lipowej, czyli  strażnicy, którą Urząd Gminy wydzierżawił od OSP Lipowa i wyremontował. Sala jest w pełni multimedialna, wyposażona w szereg rozwiązań pozwalających na wiele różnych aktywności. Ogromnym atutem jest również lokalizacja: w centrum gminy, na parterze budynku OSP,  w pobliżu dużego parkingu. Aktualnie sala zyskała jeszcze jedno zadanie, a mianowicie będzie również Salą Ślubów Urzędu Stanu Cywilnego w Lipowej, zastępując dużo mniejszą Salę Narad mieszczącą się na drugim piętrze Urzędu Gminy Lipowa.

-Takie rozwiązanie to przede wszystkim ukłon w stronę osób niepełnosprawnych, które do tej pory przez bariery architektoniczne, często nie mogły uczestniczyć w ślubnych ceremoniach w Lipowej. Teraz ten problem został całkowicie rozwiązany. Dodatkowo w czasie pandemii, zwiększona powierzchnia nowej lokalizacji Sali Ślubów, pozwala tak przygotować pomieszczenie, aby dopuszczalna liczba uczestników ceremonii był zdecydowanie większa-wyjaśnia Szymon Wróbel z Urzędu Gminy w Lipowej.

Szymon Wróbel-nowe miejsce USC w Lipowej
Krecik bohaterem nowej wystawy w Muzeum Dobranocek w Rzeszowie