Montują apteczki pierwszej pomocy na beskidzkich szlakach. Wyjątkowa akcja społecznościowa miłośników gór

i

Autor: Apteczka na Szlaku

Montują apteczki pierwszej pomocy na beskidzkich szlakach. Wyjątkowa akcja społecznościowa miłośników gór

2023-03-13 15:45

Apteczka na Szlaku to społeczny projekt rozwojowy,który ma zwiększyć bezpieczeństwo w polskich górach. Jego celem jest montaż apteczek z wyposażeniem niezbędnym do udzielenia pierwszej medycznej pomocy na górskich szlakach i w okolicach schronisk. Obecnie powstało już 47 takich miejsc, a duża część z nich znajduje się w Beskidach.

Gdy w Beskidach potrzebna pomoc, na ratunek może przyjść specjalna apteczka

Apteczka na Szlaku to inicjatywa zapoczątkowana przez ratownika górniczego Damiana Wojnara i długodystansowca Marka Benesza. Inicjatywa jest prosta - na popularnych trasach górskich montowane są niewielkie apteczki wyposażone w przyrządy niezbędne do udzielania pierwszej pomocy. Są to rzeczy, które mogą przydać się w kryzysowych sytuacjach, a o których najczęściej nie pamięta się ruszając na szlak.

Docelowo organizatorzy akcji dążą do tego, by apteczki zostały zamontowane na wszystkich górskich pasmach Polski. W chwili obecnej zdecydowanie najwięcej z nich znajduje się w Beskidach. Apteczki można też znaleźć między innymi w Bieszczadach, Gorcach czy Karkonoszach. Powstało już 47 takich punktów, a najnowszy z nich został zamontowany 12 marca przy Bacówce PTTK na Krawcowym Wierchu.

W polskich górach może powstać nawet 100 punktów z apteczkami. Do tego potrzebne jest jednak wsparcie

Z racji tego, że projekt jest prywatną inicjatywą, jego dalszy rozwój wymaga wsparcia społeczności miłośników gór. Z tego powodu powstała internetowa zbiórka na portalu zrzutka.pl, której celem jest uzbieranie 20 tysięcy złotych. Jak czytamy w opisie zbiórki, inicjatorzy całego przedsięwzięcia dążą do tego, by na szlakach działało łącznie 100 apteczek. Organizatorzy dążą do tego, by tego typu punkty powstawały również poza granicami Polski. Na tę chwilę (13 marca) darczyńcy wpłacili ponad 16 tysięcy złotych.

Projekt Apteczka na Szlaku dba nie tylko o zwiększenie bezpieczeństwa w górach. Jego członkowie aktywnie angażują się również w różnego rodzaju akcje charytatywne organizowane przez miłośników gór, biorąc udział m.in. w lutowej akcji Błatnia Challange.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE