Minimalny wzrost bezrobocia w Bielsku-Białej. PUP informuje o zamiarze zwolnień grupowych w dwóch firmach z oddziałami w mieście

i

Autor: Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB

Minimalny wzrost bezrobocia w Bielsku-Białej. PUP informuje o zamiarze zwolnień grupowych w dwóch firmach z oddziałami w mieście

2023-02-27 15:54

Bezrobocie w Bielsku-Białej nadal utrzymuje się na niskim poziomie, jednak w styczniu jego wskaźnik nieznacznie wzrósł względem grudnia 2022 roku. Powiatowy Urząd Pracy w Bielsku-Białej informuje również o zgłoszeniu planowych zwolnień grupowych przez dwie firmy, których oddziały znajdują się na terenie miasta.

Bezrobocie w Bielsku-Białej minimalnie w górę. Nadal nie przekracza bariery 2%

Stopa bezrobocia w Bielsku-Białej nadal utrzymuje się na wyjątkowo niskim poziomie, odbiegających od średniej wojewódzkiej i krajowej. Według ostatnich danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny stopa bezrobocia na 31 stycznia 2023 r. - z odniesieniem do grudnia 2022 r. wyniosła:

  • w kraju 5,5 proc. (wzrost o 0,3 proc.),
  • w województwie śląskim 3,9 proc. (wzrost o 0,2 proc.),
  • w Bielsku-Białej 1,8 proc. (wzrost o 0,1 proc.),
  • w powiecie bielskim 3,3 proc. (wzrost o 0,1 proc.)

Dla porównania w styczniu 2022 roku bezrobocie w Bielsku-Białej wyniosło 2,2%.

W styczniu 2023 r. w Powiatowym Urzędzie Pracy w Bielsku-Białej odnotowano wzrost w ewidencji liczby bezrobotnych o 167 osób w stosunku do grudnia 2022 r., natomiast porównując dane ze stycznia 2023 r. do stycznia 2022 r. nastąpił spadek w ewidencji bezrobotnych o 797 osób.

Pracy nie brakuje. Również dla osób z wyższym wykształceniem

Zgodnie z danymi PUP, pierwszym miesiącu 2023 r. zgłoszono 524 oferty pracy, wśród nich 25 dotyczyło osób niepełnosprawnych. 519 z nich były to oferty niesubsydiowane. Zdecydowana większość z nich, bo aż 442 była dedykowana dla osób z wykształceniem podstawowym, a wśród nich znalazły się takie zawody jak pracownik produkcji, magazynier, ochroniarz czy sprzedawca. 33 oferty dotyczyły osób z wykształceniem zawodowym, a 26 z wykształceniem średnim. PUP informuje również o 18 wakatach dla osób z wykształceniem wyższym, a do poszukiwanych kandydatów zaliczają się nauczyciel przedszkola, pracownik socjalny czy psychoterapeuta.

W styczniu od dwóch firm wpłynęła do bielskiego PUP informacja dotycząca zamierzonych zwolnień grupowych. Jak podaje serwis bielsko.biala.pl, chodzi tu o firmy Booksy International Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, oraz z firmy 321Sprzedane.pl z siedzibą w Poznaniu. Oba przedsiębiorstwa mają swoje oddziały w Bielsku-Białej, dlatego były zobowiązane powiadomić PUP o zamierzanie wprowadzenia zwolnień grupowych. Na ten moment nie wiadomo jednak jeszcze, czy pracę stracić osoby zatrudnione w Bielsku-Białej.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE