Mieszkańcy Beskidów mogą samodzielnie poszukać swoich korzeni. Powstało cyfrowe archiwum diecezji bielsko-żywieckiej

i

Autor: Cyfrowe Archiwum Archidiecezji Krakowskiej.

Mieszkańcy Beskidów mogą samodzielnie poszukać swoich korzeni. Powstało cyfrowe archiwum diecezji bielsko-żywieckiej

2023-02-02 15:52

Od 2021 roku rozpoczęło się sukcesywne dodawanie materiałów do projektu zatytułowanego Cyfrowe Archiwum Archidiecezji Krakowskiej. W ostatnich miesiącach dołączono do niego wiele historycznych dokumentów dotyczących obecnej diecezji bielsko-żywieckiej. W bazie znajdują się obecnie setki dokumentów parafialnych z ponad 30 miejscowości z naszego regionu. Najstarsze z nich datowane są na XVII wiek.

Cyfrowe archiwa diecezji bielsko-żywieckiej. Gratka dla domorosłych fanów historii

W archiwum diecezji bielsko-żywieckich znajdują się setki dokumentów historycznych, informujących o życiu dawnych mieszkańców Beskidów. Dla osób próbujących uzupełnić swoje drzewo genealogiczne zdecydowanie najcenniejszym źródłem informacji  będą księgi metrykalne. Zabierają one najważniejsze informacje o dawnych  mieszkańcach - datę ich narodzenia, zawarcie małżeństwa i moment śmierci.

W niektórych dokumentach można doszukać się również dodatkowych informacji, związanych między innymi ze statusem społecznym naszych przodków czy wykonywaną przez nich profesją. Najstarsze dokumenty wchodzące w skład archiwum są datowane na lata 20. XVII w. Dzięki kilku kliknięciom myszy możemy więc cofnąć się w czasie nawet o 400 lat.

W chwili obecnej archiwum zawiera dokumenty związane z ponad 30 miastami i wsiami wchodzącymi w skład dzisiejszej diecezji bielsko-żywieckiej. Jak czytamy na oficjalnej stronie projektu, nie jest to jeszcze koniec. Kolejne dokumenty będą sukcesywnie uzupełniały bazę. Całej sytuacje smaczku dodaje również forma, w jakiej prezentowane są dokumenty.

Każdy z nich składa się bowiem ze skanów oryginalnych pism. Miłośnicy historii będą więc mogli zapoznać się z archaiczną i niespotykaną już dzisiaj kaligrafią.  Dodatkowo, większość dokumentów sporządzona jest w łacinie. Osoby, które poznały ją, np. w trakcie studiów mają więc okazję, bo przetestować swoje umiejętności w praktyce. Przykładowe spisy znajdziecie w naszej galerii.

Tworząc swoje drzewo genealogiczne, uzbrójcie się w cierpliwość

No dobrze, jak więc skorzystać z archiwum? Tu sprawa jest prosta. Wystarczy wejść na stronę Cyfrowego Archiwum Archidiecezji Krakowskiej, wybrać kategorię "Archiwum Diecezji Bielsko-Żywieckie", a następnie z listy wyświetlających się miejscowości zaznaczyć tę, która nas interesuje.  Potem pozostaje już tylko zapoznać się z udostępnionymi dokumentami. A ich liczba może być różna. Przykładowo, w przypadku Bielska-Białej do wglądu dostajemy ponad 20 spisów, są jednak miejscowości, w których obecnie udostępniony jest tylko jeden dokument.

Jeżeli szukacie konkretnych informacji, powinniście jednak uzbroić się w cierpliwość. I mowa tu nie tylko o ogromie dostępnego materiału. Poszczególne dokumenty mogą ładować się nawet kilku minut, a im więcej zawierają stron, tym dłużej należy poczekać na możliwość ich odczytu. Mimo drobnej niedogodności fani historii z pewnością docenią oferowane przez archiwum możliwości.