Nocleg w lesie

i

Autor: pixabay

Majówka na łonie natury? Czemu nie? Zanocujesz pod chmurką legalnie

2021-04-29 17:27

Program „Zanocuj w lesie” to projekt udostępniania lasów dla miłośników surviwalu i bushcraftu

A może majówka w lesie? Na łonie natury? Od pierwszego maja w całej Polsce rusza pilotażowy program Lasów Pańswtowych „Zanocuj w lesie” - teraz będzie można legalnie biwakować na dziko – szczegóły wyjaśnia Marian Knapek – Nadleśniczy Nadleśnictwa Węgierska Górka.

• Można biwakować w wyznaczonych przez nas miejscach przez dwie noce, bez konieczności występowania o zezwolenie – wyjaśnia nasz rozmówca. - Co ważne, tak jest w przypadku kiedy biwakujemy grupą nie większa niż 9 osób. Jeśli jest nas więcej – taki leśny nocleg należy zgłosić do nadleśnictwa, podobnie gdy chcemy spędzić więcej niż dwie noce w lesie, ale formalności nie są rozbudowane – zapewnia Nadleśniczy Knapek.

Nadleśnictwo Węgierska Górka wyznaczyło blisko 700 hektarów do dyspozycji miłośników surwiwalu – szczegóły znajdziecie na stronie nadleśnictwa oraz Bazy Danych o Lesie.

Nie chcieliśmy kumulować tego obszaru w jednej lokalizacji, choć pierwotnie tak zakładaliśmy. Zdecydowaliśmy się rozproszyć te miejsca – wyjaśnia nadleśniczy.

Ponieważ nasze nadleśnictwo obejmuje swoim zasięgiem cztery gminy – Lipową, Radziechowy-Wieprz, Węgierską Górkę i Milówka staraliśmy się, aby w każdej z nich były wyznaczone takie obszary dla miłośników natury. Chodziło nam także o zabezpieczenie dogodnego dojazdu z miejscami parkingowymi – tłumaczy Marian Knapek. - Gdybyśmy skumulowali te strefy w jednym leśnictwie, mogłoby zabraknąć miejsc, gdzie można bezpiecznie zostawić samochód przed wyruszeniem w las – wyjaśnia. Wchodząc do lasu i planując nocleg trzeba brać pod uwagę, że wyznaczone obszary,mogą być czasowo wyłączone z użytkowania  - choćby  ze względu na prowadzone czasowo prace leśne.

Pilotażowy program ma sprawdzić, w jakim stopniu jesteśmy w stanie wspólnie zgodnie i odpowiedzialnie funkcjonować w lesie – zarówno ci, którzy tam gospodarują, jak i ci, którzy tam szukają wytchnienia. W Polsce chętnych do nocowania na dziko w lesie stale przybywa. Leśnicy szacują, że że sama społeczność związana z bushcraftem i survivalem, czyli nietypowymi formami aktywności terenowej,liczy już w naszym kraju ponad 40 tys. osób. A dodać trzeba jeszcze i tych, którzy szczególnie w okresie pandemii upodobali sobie spędzanie wolnego czasu właśnie w lesie.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Zanocuj w lesie - o programie mówi Marian Knapek Nadleśniczy Nadleśnictwa Wegierska Górka
Bezpieczna majówka nad wodą. Jak nie utonąć?