Karol Ryszka Honorowym Obywatelem Gminy Lpowa [audio,galeria]

2020-06-29 11:09 Agata Chmielowska
Honorowy obywatel Gminy Lipowa
Autor: Agata Chmielowska

W sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Lipowej odbyła się XXIII absolutoryjna Sesja Rady Gminy Lipowa. Podczas tej wyjątkowej sesji nastąpiło wręczenie aktu nadania Honorowego Obywatela Gminy Lipowa. Drugą osobą po śp. ks. Andrzej Urbański SDS, uhonorowaną tym tytułem został 90 letni Karol Ryszka, który przez 24 lata pełnił funkcję sołtysa Lipowej.

„Pan Karol Ryszka, urodzony 29 października 1930 roku w Lipowej. Bezsprzeczny autorytet od lat kultywujący najwyższe wartości dla lokalnej społeczności. Jego dzieciństwo i młodość przypadły na tragiczny okres dla Polski i naszej społeczności. Wydarzenia wojenne i około wojenne odcisnęły piętno na całym ówczesnym pokoleniu. Karol Ryszka jest jednym z ostatnich świadków naszych lokalnych, wojennych wydarzeń, które przez kolejne lata kształtowały patriotyzm młodych pokoleń - mieszkańców naszej gminy. Zachował i z odwagą przypomina o trudnych, bolesnych wydarzeniach, które podczas II Wojny Światowej dotknęły mieszkańców Lipowej. To dzięki jego relacji oraz spisanym wspomnieniom śp. Józefa Gruszki udało się ustalić faktyczne dane pomordowanych w czasie okupacji bohaterów Gminy Lipowa.

Od 1953 roku, tuż po powrocie z wojska, rozpoczął swoją pracę jako listonosz. Wspominał kiedyś „Co ja miałem z tymi ulicami! Nawet w nocy wstawałem i tłumaczyłem jak dojechać, bo ludzie przyjeżdżali i pytali, szukali adresów. Nawet dziś, kiedy mają GPS-y, to czasem błądzą i nie mogą znaleźć adresata. Ba, nawet policja czasem mnie zrywała, żeby im pokazać adres, gdzie mają jechać na interwencję”. W ciężkim powojennym okresie zyskał sympatię mieszkańców, opierając swoją pracę nie tylko na dostarczaniu listów, czy prenumerowanych gazet, ale również na wspieraniu mieszkańców w trudach dnia codziennego. Dał się poznać jako aktywny społecznik, otwarty na każdego oraz bardzo emocjonalnie zaangażowany w życie lokalnej społeczności. Po 30 latach pracy jako listonosz, dalej służył mieszkańcom. Po zakończeniu pracy nie osiadł na laurach. Rekordowo, bo aż 24 lata pełnił funkcję sołtysa Lipowej, czyli największego sołectwa w gminie! Tym samym potwierdził wypracowane przez lata zaufanie mieszkańców. Rozpoczynał oraz wspierał wszelkie inicjatywy mające na celu rozwój Gminy Lipowa oraz poprawę życia naszych mieszkańców, m.in. budowę szkoły w Lipowej. W jednym z wywiadów mówił „Pod koniec ostatniej kadencji sołtysa czułem już ciężar starości. Trzeba było kiedyś ustąpić.” Ustąpił, ale nadal służy dobrą radą swojemu następcy oraz innym mieszkańcom. W tym roku obchodzi swoje 90. urodziny.

W czasach, kiedy brakuje autorytetów, zwłaszcza tych lokalnych, chciałbym, aby postawa Karola Ryszki oparta na życzliwości, prawdzie i wieloletniej, bezinteresownej pomocy innym była w naszej gminie doceniona- napisał w uzasadnieniu Jan Góra- wójt Gminy Lipowa.

Karol Ryszka Honorowy Obywatel Gminy Lipowa
Barierkowy absurd w Trzebnicy

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.