Wirus COVId 19

i

Autor: Pixabay

Dziś 14 zakażeń koronawirusem w powiecie żywieckim. Od soboty w całym kraju obowiązują zasady żółtej strefy. Co to znaczy?

2020-10-08 19:34

Obowiązkowe noszenia maseczek nawet na ulicy, ograniczenia w organizacji imprez do 75 uczestników, 25% widowni na imprezach kulturalnych - takie zmiany wprowadza rząd, aby wypłaszczyć wzrost zakażeń, które od początku października biją kolejne rekordy.

Wzrost liczby zakażeń również w naszym powiecie.  Służby wojewody informują o dużych ogniskach wirusa w Międzybrodziu Żywieckim. Z 16 osób należących do tamtejszego chóru kościelnego zakażonych jest 12 chórzystów. Wszystkie osoby wykazywały objawy, chorują już także rodziny. Kolejne ogniska dotyczą przedszkola z Międzybrodzia Żywieckiego gdzie na kwarantannę skierowano 34 przedszkolaków. Dotyczy to również  podstawówki z Miedzybrodzia Żywieckiego i szkoły z Międzybrodzia Bialskiego. W sumie na kwarantannie jest prawie 150 osób. 4 zakażenia potwierdzono również w Urzędzie Gminy w Świnnej. Urząd jest zamknięty dla petentów.  Najpilniejsze sprawy można załawiać zdalnie.

Powiat Żywiecki , tak jak reszta kraju od soboty w żółtej strefie!. Ministerstwo Zdrowia przekazało informację o rekordowo wysokiej liczbie osób zakażonych koronawirusem w Polsce dlatego premier ogłosił wprowadzenie od 10 października w całym kraju obostrzenia obowiązujące dla strefy żółtej. Od soboty noszenie maseczek w miejscach publicznych i transporcie zbiorowym jest obowiązkowe. Liczba uczestników imprez okolicznościowych ograniczona jest do 75 osób. W restauracjach jedna osoba na cztery metry kwadratowe, wydarzenia kulturalne z udziałem 25 proc. publiczności w przestrzeni zamkniętej oraz stu osób w plenerze".

Wzrasta liczba osób z lękami, depresją oraz leczących się psychiatrycznie które do nas dzwonią. Ma to związek z epidemią koronawirusa”- mówi Małgorzata Malinowska, dyrektor Podbeskidzkiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Bielsku-Białej. Bielski ośrodek, mimo epidemii pracuje normalnie- udziela wsparcia psychologicznego przez całą dobę.

Mieszkańcy, którzy odwiedzają POIK skarżą się na kłopoty finansowe z powodu utraty pracy przez epidemię, izolację społeczną oraz na ograniczony dostęp do opieki medycznej i specjalistycznej. Żyją w lęku z powodu odłożonych zabiegów. Niektórzy mają problemy ze snem, inni czują niepokój, nie kończą rozpoczętych przedsięwzięć, są apatyczni. Tak działają na nich informacje, którymi jesteśmy bombardowani: o kolejnych rekordach zachorowań na COVID-19, o ilości zmarłych, o braku miejsc w szpitalach, o tym że koronawirusa ma proboszcz z sąsiedniej parafii itp. Od początku epidemii w ośrodku odbierają więcej telefonów od rodziców, którzy mają problemy wychowawcze.

-W tak trudnych, stresujących czasach musimy starać się równoważyć stres czymś dla nas dobrym-tłumaczy Małgorzata Malinowska.

Posłuchaj jak?

mówi Małgorzata Malinowska z Podbeskidzkiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej
Kurczą się zapasy krwi w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa. Jest apel do dawców o oddawanie krwi, do ozdrowieńców- osocza.