dzień matki w Janoisku

i

Autor: kino Janoisk

Dzień Matki w Janosiku. Spotkanie z mamami w żywieckim kinie odbędzie się w ramach cyklu „Janosik jest Kobietą”.

2022-05-16 12:28

Dzień Matki w Janosiku to wspaniała okazja, by spotkać się z mamami w kinowym cyklu „Janosik jest Kobietą”. 26 maja w żywieckim kinie odbędzie się wernisaż malarski Joanny Zając-Slapnicar i premierowy pokaz filmu „MAŁA MAMA”.

Joanna Zając-Slapničar urodziła się 21 sierpnia 1973 roku w Katowicach. Studiowała na Wydziale Edukacji Artystycznej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, gdzie w 2004 roku uzyskała dyplom w pracowni prof. Piotra C. Kowalskiego. W 2003 roku była na stypendium na Wydziale Projektowania Graficznego Akademii Sztuk Pięknych w Lubljanie (Słowenia). Jest także absolwentką studiów podyplomowych na kierunku wideo  Akademii Sztuk Pięknych w Lubljanie. Mieszka w Żywcu. Zajmuje się malarstwem, ilustracją, kolażem, grafiką komputerową, wideo oraz szerzeniem zamiłowania do sztuki wśród dzieci i dorosłych. Szeroko rozumiana sztuka jest jej największą pasją i jednocześnie pracą.Uczestniczyła w licznych ogólnopolskich oraz międzynarodowych projektach, sympozjach, plenerach artystycznych i konkursach, zdobywając nagrody i wyróżnienia.     

„MAŁA MAMA”. to jeden z najgłośniejszych filmów tegorocznego Berlinale. Po udanej wycieczce w rewiry kina kostiumowego („Portret kobiety w ogniu”) Céline Sciamma powraca do korzeni.

Czy potrafilibyśmy zaprzyjaźnić się ze swoim rodzicem, gdyby nasze wspólne drogi przecięły się w czasie, kiedy oboje byliśmy dziećmi? Taka sytuacja przytrafia się ośmioletniej Nelly, która spotyka rówieśniczkę łudząco podobną do swojej matki. To niecodzienne wydarzenie staje się punktem wyjścia do opowieści o przyjaźni, potrafiącej przekroczyć pokoleniowe bariery i zarazem błyskotliwego studium potęgi dziecięcej wyobraźni.

Céline Sciamma, autorka nagrodzonego w Cannes Portretu kobiety w ogniu, w swoim najnowszym filmie porusza motyw przepracowywania żałoby (bohaterów poznajemy w momencie odejścia nestorki rodziny), jednak na pierwszy plan wydobywa niezwykłą czułość rodzinnych relacji i celebruje ciekawość świata, którą zaraża nas młodziutka Nelly.

„Mała mama” to historia z ducha baśniowa, pełna dyskretnego ciepła, i zarazem list miłosny do tego momentu w naszym życiu, kiedy rzeczywistość poznawaliśmy przede wszystkim sercem. Choć wydarzenia rozgrywają się we Francji, wiele i wielu z nas odnajdzie tu odbicie swoich wspomnień z czasów dzieciństwa: ulubione zabawy, gry, zapachy i smaki.