Dzieci z rodzin zastępczych będą mogły komfortowo uczyć się i rozwijać. W ramach działań wspierających w okresie epidemii covid-19 otrzymają darmowe laptopy

2020-07-20 14:23 Katarzyna Graboń
Dzieci otzrymają bezpłatne komputery
Autor: Tomasz Mikołajczyk pixabay

Jeszcze w sierpniu - dzięki programowi Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej 164 komputery trafią do dzieci z rodzin zastępczych funkcjonujących na terenie Żywiecczyzny i do wychowanków Domu Dziecka w Żywcu

- Komputery te są bardzo potrzebne. Chodziło nam przede wszystkim o wyrównywanie szans, a także o pomoc dzieciom i młodzieży w dostępie do edukacji, także tej zdalnej - przyznaje Monika Cebrat - kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Żywcu.

Choć w innych powiatach - sprzęt bywa przyznawany dla rodziny, w powiecie żywieckim udało się, by wsparcie trafiło do każdego dziecka umieszczonego w pieczy zastępczej.

Dodatkowo, w ramach przeciwdziałania skutkom pandemii - udało się także zdobyć 25 tysięcy złotych z na zakup środków ochronnych dla dzieci z pieczy zastępczej.
- Chodzi o maseczki, rękawiczki, środki dezynfekcyjne - dodaje Monika Cebrat. - Kolejne 30 tysięcy przeznaczone zostanie także na wyposażenie miejsc do kwarantanny dla dzieci z pieczy zastępczej.
- Dwa takie miejsca będą przygotowane w żywieckim Domu Dziecka, a dwa kolejne w zawodowej rodzinie zastępczej. Dzięki takiemu wsparciu możemy te miejsca wyposażyć w łóżka, ozonatory czy maty dezynfekcyjne - wylicza kierowniczka PCPR-u.

Obecnie na terenie powiatu działa obecnie 101 rodzin zastępczych, w których przebywa obecnie 175 dzieci w różnym wieku.

Wsparcie dla dzieci z pieczy zastępczej - mówi Monika Cebrat - kierownik PCPR w Żywcu