„Czas na zawodowców z Powiatu Żywieckiego” - projekt wspierający naukę zawodu

2020-10-13 14:55 Katarzyna Graboń
Czas na zawodowców
Autor: pixabay

Powiat Żywiecki rozpoczął realizację programu wpierającego uczniów szkół branżowych. „Czas na zawodowców z Powiatu Żywieckiego” - ma wspierać naukę zawodu w czterech szkołach

- To nasz autorski program - przyznaje Stanisław Kucharczyk - wicestarosta żywiecki. W ramach tych działań chcemy między innymi finansować płatne staże, ale także szkolenia i kursy dla uczniów. W praktyce to oznacza, że będziemy płacić uczniom za to, że idą do pracodawcy na praktyki zawodowe - każdy z uczestników projektu otrzyma gotówkę - wyjaśnia nasz rozmówca.Zdaniem starosty program ma stanowić zachętę dla uczniów, aby korzystali z oferty kształcenia branżowego, ale i forma docenienia ich - stają się przecież pracownikami - dodaje.

Już wcześniej udało się zmodernizować 12 pracowni kształcenia zawodowego. Teraz udało się stworzyć program, który pośredniczy między uczniem, szkołą a przyszłym pracodawcą - dodaje starosta.- Wciąż brakowało nam takiego łącznika pomiędzy zapotrzebowaniem na konkretnych pracowników z konkretnymi umiejętnościami, jakie zgłaszali nam lokalni pracodawcy, a naszymi szkołami - przyznaje Stanisław Kucharczyk. - W oświacie jesteśmy zobowiązani realizować podstawy programowe i nie zawsze nadążamy za tym, czego oczekują pracodawcy. Myślę, że ten projekt będzie wstanie połączyć te wszystkie interesy i ukaże także potencjał tkwiący w naszych uczniach - podsumowuje.Czas na zawodowców to jeden z największych programów wspierających szkolnictwo zawodowe w skali województwa. Uzyskał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Łączna wartość tego projektu to milion dwieście pięćdziesiąt trzy tysiące złotych.Programem objętych będzie 220 uczniów uczących się w 22 zawodach.

Czas na zawodowców - mówi Stanisław Kucharczyk wicestarosta żywiecki
Jak pilotuje się samolot? Sprawdziliśmy

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.