CBŚP rozbija grupę przestępczą w Bielsku-Białej. Fala zatrzymań na terenie calego kraju

i

Autor: Pixabay

CBŚP rozbija grupę przestępczą w Bielsku-Białej. Fala zatrzymań na terenie calego kraju

2023-03-07 10:29

Funkcjonariusze CBŚP i KAS dokonali zatrzymania 23 osób podejrzewanych o uczestnictwo w karuzeli podatkowej. W latach 2017-2022 przestępcy mieli wprowadzać do obrotu fałszywe faktury o wartości 1,5 mld złotych. Niektórym oskarżonym, wobec których toczy się śledztwo, grozi kara nawet 25 lat więzienia. Przestępczy precedens zachodził również na terenie Bielska-Białej.

Przekręt na 1,5 mld złotych

Jak podaje serwis bielsko-biala.pl, zatrzymania są związane z działaniem czterech grup przestępczych, które działały w latach 2018-2022 na terenie m.in. Bielska-Białej, Warszawy oraz Gliwic. Ich członkowie zajmowali się wystawianiem fałszywych i wprowadzających w błąd faktur VAT, przez podmioty, które spełniały rolę buforów. W dalszej kolejności, "lewe" faktury były przekazywane ostatecznym odbiorcom, którzy w ten sposób byli w stanie nielegalnie obniżyć koszty działalności prowadzonych przez siebie firm. Szacuje się, że wprowadzone do obiegu nielegalne faktury osiągnęły wartość blisko 1,5 mld złotych.

Śledztwo w sprawie nielegalnego procederu prowadzi departament ds. przestępczości zorganizowanej zachodniopomorskiego wydziału Prokuratury Krajowej. Działania prowadziły również Centralne Biuro Śledcze Policji oraz śląska j Krajowa  Administracja Skarbowa. Zakrojona na szeroką skalę akcja zatrzymań obejmowała 4 województwa, a w wyniku działań służb ujęto 23 osoby. 

W sprawie podejrzanych jest prawie 300 osób

W trakcie zatrzymań przeszukano nieruchomości użytkowane przez podejrzanych, a służby przejęły dokumentację i sprzęt elektroniczny, które zostaną dołączone do materiału dowodowego. 15 zatrzymanych usłyszało prokuratorski zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Niektórym podejrzanym grozi nawet 25 lat więzienia. W trakcie akcji zatrzymań zabezpieczono majątek o wartości 4,2 mln złotych. Wobec czterech osób zdecydowano o zastosowaniu tymczasowego aresztu.

Ostatnia fala zatrzymań to efekt śledztwa, które toczy się od 2018 roku. Obecnie podejrzanych o udział w nielegalnych działaniach jest 300 osób, a prawie 200 usłyszało już zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Szacuje się, że w wyniku ich działań Skarb Państwa poniósł straty opiewające na 130 milionów złotych.