Bielsko-Biała: Zabytkowa kamienica na ul. 3 Maja zyska nowy blask. Miasto sypnie kasą na renowację

i

Autor: Google Street View

Bielsko-Biała: Zabytkowa kamienica na ul. 3 Maja zyska nowy blask. Miasto sypnie kasą na renowację

2023-02-17 11:39

Do końca roku ma zakończyć się renowacja zabytkowej kamienicy Fischnera położonej na ul. 3 Maja 5. Budynek w 2021 roku został wpisany do śląskiego rejestru zabytków. Całkowity koszt prac przekroczy 2 miliony złotych.

Zabytkowy budynek przy ul. 3 Maja doczeka się renowacji

Kamienica została wybudowana w 1901 roku według projektu Karola Korna. Nieruchomość liczy dwa piętra, a bogato zdobiona elewacja widoczna od strony ulicy przyciąga spojrzenia przechodniów. Obecnie w budynku znajduje się 6 lokali mieszkalnych.

Ze względu na swoją długą historię oraz unikatowe cechy architektoniczne, nieruchomość została w 2021 roku wpisana do rejestru zabytków województwa śląskiego. To właśnie ten fakt w dużej mierze sprawia, że już wkrótce będą mogły rozpocząć się pracę renowacyjne.

Remont dzięki dofinansowaniu władz miasta

Większość udziałów w kamienicy posiada gmina, jednak jej współwłaścicielami są osoby prywatne. Z tego powodu przeprowadzenie renowacji wymaga nakładów finansowych od obu stron. Szacuje się, że całkowity koszt remontu znacznie przekroczy 2 miliony złotych. Duża część z tej kwoty, bo 1,85 miliona zostanie wyłożona przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. Pozostałą część są jednak zobligowani wyłożyć prywatni właściciele kamienicy.

I tu wracamy do rejestru zabytków województwa śląskiego. Dzięki temu, że kamienica została do niego wpisana, prywatni współwłaściciele kamienicy mogą otrzymać od miasta dotację na remont w kwocie 300 tysięcy złotych.Zgodnie z zapisem opublikowanego przez władze miasta projektem uchwały, jest to 78% wymaganego od nich wkładu. Uzyskanie wysokiego dofinansowania przekonało ich do przystąpienia do planów remontowych.

Jak donosi portal bielsko.biala.pl, stosowna uchwała ma zostać przyjęta w lutym przez władze miasta.Zgodnie z przedstawionym projektem uchwały, plany remontowe obejmą elewacje i dach budynku, w tym m.in.przebudowę i wymianę pokrycia dachu wraz z naprawą elementów konstrukcyjnych dachu (szczególnie będącej w bardzo złym stanie technicznym wieżyczki) oraz wymianie zużytych tynków, naprawie i odtworzeniu detalu architektoniczno-sztukatorskiego elewacji frontowej. Projekt uchwały informuje, że kwota 300 tysięcy złotych została zabezpieczona zo budżecie miasta na 2023 na realizację zadań Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE