Kontrola drogowa. Policja sprawdzała taksówki z aplikacji

i

Autor: Polska Policja Zdjęcie poglądowe

Bielsko-Biała: Wadliwy narkotest w policji. Przez fałszywe wyniki kierowcy tracili prawko

2023-02-07 15:31

Jeden z narkotestów używanych przez bielską policję pokazywał nieprawdziwe wyniki. W efekcie, jak informują lokalne media, dwóch kierowców straciło prawo jazdy. Takich przypadków może być więcej, dlatego sprawą zajęła się Komenda Wojewódzka Policji.

Z powodu nieprawdziwych pomiarów pracę stracił zawodowy kierowca

O wadliwie działającym narkoteście jako pierwszy poinformował lokalny serwis bielsko.biala.pl. 3 grudnia 2022 roku odbyła się kontrola drogowa, w czasie której badaniu został został poddany kierowca. Urządzenie przeanalizowało pobraną od badanego próbkę śliny i już po kilku minutach pokazało wynik badania.

W tym wypadku okazał się on dodatni. Sam kierowca zarzekał się, że przyjmował jedynie leki na grypę. Policjanci postępując zgodnie z przepisami prawa, zatrzymali prawo jazdy mężczyzny. Zgodnie z obowiązującymi procedurami do dalszych badań pobrano również próbkę jego krwi. Wkrótce okazało się, że kierowca mówił prawdę. Wykonane w laboratorium badania krwi potwierdziły, że mężczyzna nie zażywał narkotyków. W tej sytuacji zwrócono mu zatrzymane prawo jazdy.

Do podobnej sytuacji doszło 19 grudnia. Tym razem kontroli podano kierowcę autobusu. Korzystający z narkotestu policjanci ponownie uzyskali pozytywny wynik na obecność narkotyków, a przeprowadzone w późniejszym terminie badanie krwi znów pokazały, że mężczyzna nie popełnił żadnego wykroczenia. W tej sytuacji prokuratura w Bielsku-Białej po ponad miesiącu zwróciła mu prawo jazdy. Niestety, utrata prawa jazdy równała się z utratą pracy i dyscyplinarką. Będąc zawodowym kierowcą, nie mógł też liczyć na znalezienia zatrudnienia w swoim zawodzie bez ważnego dokumentu potwierdzającego jego uprawnienia.

Takich przypadków może być więcej

Oficer prasowy komendy policji w Bielsku-Białej, asp. sztab. Katarzyna Chrobak potwierdziła, że fałszywe wyniki pojawiały się w pomiarach jednego z używanych przez miejscowych policjantów narkotestów. Urządzenie zostało wycofane z użytku w styczniu, a całą sprawę bada Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach. Jak przekazała nam komisarz Magdalena Żubertowska, rzeczniczka prasowa śląskiej policji, w chwili obecnej policjanci oczekują na wyniki inspekcji przeprowadzonej przez pracowników wydziału zaopatrzenia. Istnieje więc możliwość, że wykorzystywany przez bielskich policjantów narkotest pochodzi z wadliwej partii zawierającej większą ilość urządzeń, a to oznacza, że mogły one trafić również do innych komend na Śląsku.

Jak łatwo się więc domyśleć, może być więcej przypadków kierowców, którzy mimo że nie jechali pod wpływem narkotyków i tak utracili prawo jazdy. Na wyniki kontroli będzie trzeba jeszcze poczekać, bowiem nie wiadomo, kiedy ona się zakończy. 

Poszkodowani kierowcy będą walczyć o odszkodowanie?

Jak informuje portal bielsko.biala.pl, dwóch poszkodowanych przez wadliwy tester kierowców rozważa wystąpienie o odszkodowanie od skarbu państwa. Będą chcieli uzyskać zadośćuczynienie za doznane krzywdy moralne, utratę pracy oraz utratę zarobków. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE