Bielsko-Biała: Przed Ratuszem odbędzie się zbiórka krwi. Jest ona dedykowana pamięci honorowego krwiodawcy

i

Autor: Pixabay

Bielsko-Biała: Przed Ratuszem odbędzie się zbiórka krwi. Jest ona dedykowana pamięci honorowego krwiodawcy

2023-02-16 15:44

2 marca przed Ratuszem w Bielsku-Białej odbędzie się akcja krwiodawstwa. Będzie ona miała wyjątkowy wydźwięk, gdyż zostanie zadedykowana pamięci zmarłemu dwa lata temu na COVID 19 Robertowi Wośko,

Akcja krwiodawstwa w Bielsku-Białej

Marcowa zbiórka krwi jest organizowana przez Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej i miejscowy oddział Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach. Zbiórka będzie odbywała się od 8:00 do 14:00 w czwartek 2 marca przy pl. Ratuszowym, natomiast rejestracja chętnych dawców będzie prowadzona w holu samego Ratusza. 

Marcowa akcja jest poświęcona śp. Robertowi Wośko, byłemu zastępcy naczelnika Wydziału Polityki Społecznej UM, w drugą rocznicę śmierci. Jak informują władze miasta, Robert Wośko był honorowym dawcą krwi, mocno zaangażowanym w propagowanie dobrowolnego i bezpłatnego oddawania krwi. Podczas drugiego etapu zakażeń Covid-19 anonimowo dyżurował jako wolontariusz w Domu Pomocy Społecznej dla Osób Starszych. 17 marca 2021 r. zmarł w wyniku tej choroby. W 2023 roku, zaplanowane zostały jeszcze dwie akcje krwiodawstwa – w czerwcu i we wrześniu.

Jakie warunki należy spełnić, aby oddać krew?

Zgodnie z informacją udostępnioną przez organizatorów akcji, krew może oddać osoba dorosła, która nie przekroczyła 60 lat i waży powyżej 50 kilo. Oddanie krwi wyklucza wykonanie w ciągu 6 miesięcy tatuażu, akupunktury, przekłucia uszu lub innej części ciała oraz badań endoskopowych.

Osoby, które oddają krew powinny być zdrowe i wypoczęte. Przed odwiedzeniem punktu krwiodawstwa zaleca się spożycie lekkiego posiłku i wypicie około 1-1,5 litra wody. Na 48 godzin przed oddaniem krwi nie powinno się również nie spożywać alkoholu. Udając się do punktu rejestracji należy zabrać ze sobą dokument zawierający numer PESEL oraz adres zamieszkania.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE