Bielsko-Biała: Co z referendum ws. spalarni odpadów w Wapienicy? Przyjęcie uchwały wydaje się być przesunięte w czasie

i

Autor: Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB

Bielsko-Biała: Co z referendum ws. spalarni odpadów w Wapienicy? Przyjęcie uchwały wydaje się być przesunięte w czasie

2023-01-27 15:51

Zgodnie z zapowiedziami prezydenta Jacka Klimaszewskiego, podczas odbywającej się 2 lutego sesji Rady Miejskiej miała zostać przyjęta uchwała sprawie referendum lokalnego. Wydaje się jednak, że projekt ten został odłożony w czasie, gdyż obecnie nie ma przesłanek wskazujących na to, że głosowanie odbędzie się na najbliższej sesji.

Uchwała o referendum nie znajduje się w agendzie najbliższej sesji

O tym, że uchwała ws. referendum zostanie omówiona na najbliższej sesji Rady Miejskiej, prezydent informował już podczas grudniowego spotkania z radnymi. W trakcie odbywającego się 25 stycznia spotkania Prezydium Rady Miejskiej ustalono agendę zawierającą listę zagadnień poruszanych na czwartkowym posiedzeniu. Nie znalazło się w niej jednak wzmianka na temat uchwały ws. ogłoszenia referendum lokalnego. Co więcej, projekt takiej uchwały nie wpłynął też do radnych, o czym informował serwis Bielsko.Biala.pl.

25 stycznia na Facebooku ugrupowania Niezależni.BB pojawiła się informacja, że w kwestii tego zagadnienia ma być zwołana dodatkowa sesja rady. A to w praktyce oznacza, że referendum zostanie przeprowadzone w późniejszym terminie niż pierwotnie zakładano.

Zgodnie z ustawowym zapisem, referendum musi się odbyć nie później niż 50 dni od daty publikacji przez wojewodę uchwały rady. Krótko mówiąc, w przypadku przyjęcia uchwały w sprawie referendum na sesji odbywającej się 2 lutego, pierwszym możliwym terminem jego przeprowadzenia byłby 26 marca. Opóźnienie w przyjęciu uchwały sprawia, że termin ten ulega przesunięciu. Jak czytamy we wpisie zamieszczonym przez Niezależnych .BB, najbardziej prawdopodobną datą jego przeprowadzenia wydaje się być 16 kwietnia.

Przypomnijmy, że aby referendum było ważne, musi w nim zagłosować przynajmniej 30% uprawnionych. Jeżeli próg ten nie zostanie przekroczony, rada nie jest zobowiązana wykonać woli głosujących, a  wynik referendum może być wówczas traktowany jako sondaż nastrojów społecznych.

Kwestia spalarni odpadów w Wapienicy polaryzuje lokalną społeczność. Plany jej budowy budzą opór sporej części mieszkańców miasta, którzy zrzeszają się między innymi w grupie na Facebooku. Została również założona zbiórka internetowa, z której zyski mają zostać przeznaczone na działania wycelowane w powstrzymanie inwestycji, w tym również ewentualną kampanię referendalną.

Jeżeli uchwała ws. referendum na temat spalarni śmieci w Wapienicy zostanie przyjęta, będzie to pierwszy taki przypadek w historii miasta. W przeszłości kilkukrotnie zgłaszano wnioski o jego ogłoszenie, jednak nigdy nie zyskały one wystarczającego poparcia, by ostatecznie doszło do głosowania mieszkańców.