Bielsko-Biała. Bezrobocie w mieście nadal na bardzo niskim poziomie. W grudniu jego poziom minimalnie wzrósł

i

Autor: UM w Bielsku-Białej

Bielsko-Biała. Bezrobocie w mieście nadal na bardzo niskim poziomie. W grudniu jego poziom minimalnie wzrósł

2023-02-01 11:26

W grudniu 2022 roku stopa bezrobocia w Bielsku-Białej wyniosła 1,7%. To minimalny wzrost w porównaniu do rekordowo niskiego bezrobocia, jakie zarejestrowano w listopadzie. Sytuacja na rynku pracy w mieście pozostaje na stabilnym poziomie, a wskaźnik bezrobocia jest dużo mniejszy od tego zmierzonego w województwie śląskim i całym kraju.

W Bielsku-Białej utrzymuje się bardzo niski poziom bezrobocia

Pod koniec ubiegłego roku informowaliśmy o najniższym w historii Bielska-Białej poziomie bezrobocia. Według informacji udostępnionych przez Główny Urząd Statystyczny, stopa bezrobocia w listopadzie 2022 roku wyniosła 1,6%. Korzystna tendencja utrzymuje się w dalszym stopniu - według najnowszych danych GUS-u, wskaźnik ten w grudniu wzrósł o 0,1% względem poprzedniego miesiąca i ostatecznie osiągnął poziom 1,7%.

Dane te są bardzo optymistyczne, zwłaszcza jeśli zestawimy je ze wskaźnikami dla kraju, województwa i powiatu. Według GUS-u w grudniu 2022 bezrobocie wyniosło:

  • 5,2% w Polsce
  • 3,7% w województwie śląskim
  • 3,2% w powiecie bielskim

W grudniu zarejestrowano 615 bezrobotnych

Jak czytamy w raporcie udostępnionym przez władze Bielska-Białej, w grudniu w Powiatowym Urzędzie Pracy zarejestrowano 615 bezrobotnych, czyli o 50 więcej niż w poprzednim miesiącu. Zdecydowana większość z nich status bezrobotnego posiadała już wcześniej.

Wśród nowo zarejestrowanych większość (ok. 52,6%) stanowią kobiety. W tym czasie pracodawcy zgłosili 456 wolnych miejsc pracy, w tym 23 przeznaczone były dla osób niepełnosprawnych.  Od początku 2022 roku z aktywnych form przeciwdziałania bezrobociu oferowanych przez bielski PUP skorzystało łącznie 1.279 bezrobotnych.

W Bielsku-Białej poszukiwani są lekarze i nauczyciele

Jak czytamy w komunikacie prasowym zamieszczonym na stronie Ratusza, obecnie występuje tzw. rynek pracownika. Zjawisko to wiąże się z tym, że to pracodawcy zabiegają o nowych pracowników, a osoby poszukujące zatrudnienia mogą przebierać wśród kilku ofert. Obecnie najwięcej ofert kierowanych jest w stronę osób z wykształceniem podstawowym.

Niepokojącym  trendem  jest za to jest zwiększenie zapotrzebowanie na usługi lekarzy, pielęgniarek i nauczycieli różnych specjalizacji. W przeciwieństwie do prostych prac fizycznych lub biurowych, wymienione zawody wymagają kilkuletniego przygotowania, a znalezienie odpowiedniego personelu jest z tego powodu znaczne trudniejsze.