Bielska Prokuratura Okręgowa zajmie się śledztwem

2020-05-11 18:06
Bielska Prokuratura zajmie się sprawą
Autor: FB Ratownictwo Medyczne Żywiec

Bielska Prokuratura Okręgowa przejęła śledztwo w sprawie Ośrodka Opieki Długoterminowej i Rehabilitacji „Ad-Finem” w Czernichowie

Bielska Prokuratura Okręgowa przejęła śledztwo w sprawie Ośrodka Opieki Długoterminowej i Rehabilitacji „Ad-Finem” w Czernichowie. Jak poinformowała rzeczniczka prokuratury - prokurator Agnieszka Michulec decyzja taka jest podyktowana przede wszystkim wagą i zawiłością sprawy.
- Przedmiotem tego śledztwa jest sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia pensjonariuszy i personelu ośrodka i spowodowanie szerzenia się choroby zakaźnej Covid-19 - tłumaczy rzeczniczka. Przestępstwo takie zagrożone jest karą do 8 lat więzienia.
W tej głośnej sprawie śledztwo wszczęła Żywiecka Prokuratura rejonowa, po tym jak doniesienie w tej sprawie złożył najpierw żywiecki sanepid, a później także starosta żywiecki Andrzej Kalata oraz wójt Czernichowa Barbara Kos-Harat.
- Przesłuchano już kilkanaście osób, a także zabezpieczono dokumentację medyczną. Przeprowadzone zostały także niezbędne sekcje zwłok. Dodatkowo trzykrotnie zostały pobrane wymazy od pensjonariuszy - relacjonuje prokurator Michulec.
Śląskie Centrum Opieki Długoterminowej i Rehabilitacji „Ad-Finem” w Czernichowie, w którym przebywało blisko 190 pensjonariuszy - głównie osób starszych, a także obciążonych chorobowo - zostało ewakuowane w nocy z 30-go kwietnia na 1-go maja. Koronawirusa wykryto wówczas w sumie u 54 osób przebywających na terenie ośrodka. Pensjonariusze zostali wówczas przetransportowani do szpitali zakaźnych województwa śląskiego. Część z pensjonariuszy została przewieziona do izolatorium w Goczałkowicach.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE