Babiogórski Park Narodowy zamyka szlaki narciarskie. Powodem ochrona rzadkiego gatunku ptaka

i

Autor: Pixabay

Babiogórski Park Narodowy zamyka szlaki narciarskie. Powodem ochrona rzadkiego gatunku ptaka

2023-02-24 10:33

Niezbyt długo mogli cieszyć się skiturowcy z otwarcia tras narciarskich w rejonie Babiej Góry. Władze tamtejszego parku narodowego podjęły decyzje o ich zamknięciu z dniem 1 marca. Decyzja ta wynika z ochrony zasobów przyrodniczych parku, a konkretnie jednego gatunku ptaków.

Szlaki narciarskie w Babiogórskim Parku Narodowym działały niespełna miesiąc

Przypomnijmy, że otwarcie szlaków narciarskich na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego miało miejsce 4 lutego. Był to pilotażowy sezon działania tras narciarskich. Już wtedy pracownicy parku zapowiadali, że czas ich funkcjonowania będzie w dużej mierze zależny od stanu pokrywy śnieżnej oraz możliwości zapewnienia właściwej ochrony zamieszkujących ten obszar zwierzątom. Komunikaty na temat działania szlaków miały pojawiać się na bieżąco.

I tak też się stało, chociaż znacznie szybciej niż chcieliby skiturowcy. Komunikaty o zamknięciu tras narciarskich na terenie Pg PN pojawiły się wczoraj na oficjalnym Facebooku rezerwatu.

<iframe src="https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2FBabiogorskiParkNarodowy%2Fposts%2Fpfbid09g23qZZmXHQbWL7sMUeNhmDTeARydxp2gzx4hunvXtLDWcc3e9bChpaWwPChuDTAl&show_text=true&width=500" width="500" height="356" style="border:none;overflow:hidden" scrolling="no" frameborder="0" allowfullscreen="true" allow="autoplay; clipboard-write; encrypted-media; picture-in-picture; web-share"></iframe>

Władze parku nie chcą zakłócać ptasich amorów

Co jest jednak powodem takiej decyzji władz parku? Jak czytamy w innym wpisie, trasy narciarskie zamknięto ze względu na ochronę głuszca. Jest to gatunek dużego ptaka z rodzin kurowatych, który w naszym kraju zagrożony jest wyginięciem. A jednym z jego najważniejszych siedlisk na terenie Polski jest właśnie obszar Babiej Góry. Według informacji udostępnionych na krótkim filmie zamieszczonym na Facebooku Pb PN, zbliża się okres godowy głuszców zwany tokami. Chęć ochrony tego rzadkiego gatunku skłoniła władze parku do zamknięcia szlak narciarskich.

Decyzja to podzieliła jednak internautów. Dużą część z nich poparła zamknięcie szlaków, pojawiły się również jednak komentarze wskazujące na niezadowolenie. Ostatecznie pilotażowy sezon szlaków narciarskich w rejonie Babiogórskiego Parku Narodowego potrwał niespełna miesiąc. Nie wiadomo jeszcze, czy w kolejnym sezonie trasy znów zostaną oparte. Pracownicy parku na dotyczące tego pytanie jednego z internautów napisali tylko, że informacje na temat otwarcia szlaków będą zamieszczone każdorazowo na stronie internetowej Pb PN i w jego mediach społecznościowych.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE