Arcyksiążęcy Browar w Żywcu sadzi drzewa tlenowe na terenie miasta. Pierwsze drzewa już na swoim miejscu

2020-07-02 9:07
Drzewa tlenowe już w Żywcu
Autor: Arcyksiążęcy Browar w Żywcu

W sadzenie drzew tlenowych zaangażowali się pracownicy żywieckiego browaru wraz z przedstawicielami Urzędu Miasta. W sumie w przestrzeni miasta będzie rosło kilkadziesiąt drzew tlenowych, m.in na os. 700-lecia, na os. Zgoda czy obok Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej

Arcyksiążęcy Browar w Żywcu zdecydował także o przekazaniu 15 sadzonek drzew tlenowych Miejskiemu Centrum Ekologicznemu. Poprzez MCE mieszkańcy Żywca mogą za darmo dokonać adopcji takiego drzewa i posadzić je we własnym ogródku. Jeszcze zimą browar zapowiedział, że przeznaczy środki ze zbiórki butelek zwrotnych na sadzenie drzew tlenowych w Żywcu.

Pierwsze sadzonki drzew tlenowych zostały posadzone przez pracowników browaru w najbliższym sąsiedztwie, czyli na os. Zgoda, gdzie umieszczona została także tablica pamiątkowa.

Ten rodzaj drzew dzięki ogromnym liściom i szybkiemu wzrostowi pochłania olbrzymie ilości dwutlenku węgla i produkuje prawie 10 razy więcej tlenu niż inne drzewa liściaste. Dzięki temu w znaczący sposób poprawia jakość powietrza. Drzewa te bardzo dobrze przystosowują się też do różnych warunków klimatycznych i rodzajów gleby, a dodatkowo nie wymagają większej ilości wody niż zwykłe drzewa.

Arcyksiążęcy Browar w Żywcu obiecał kupić i zasadzić drzewa w wyniku wyniku zorganizowanej pod koniec ubiegłego roku akcji zbierania butelek zwrotnych pod nazwą Świąteczna Zwrotka Ż. Podczas akcji Browar zachęcał mieszkańców Żywca do zwracania butelek oraz przekonywał, że takie działania pozytywnie oddziałują na otoczenie. W zaledwie 10 dni zebrano 6800 butelek zwrotnych, każda zebrane butelka stanowiła 1 zł, które Browar przeznaczył na zakup oraz posadzenie drzew tlenowych w Żywcu.

- Cieszymy się, że mieszkańcy Żywca tak licznie wzięli udział w organizowanej przez nas Świątecznej Zwrotce Ż w grudniu 2019 roku. To właśnie dzięki ich zaangażowaniu jesteśmy w stanie posadzić drzewa tlenowe na terenie Żywca. Specjalne podziękowania należą się mieszkańcom, którzy oddali butelki podczas Świątecznej Zwrotki Ż i wsparli tę inicjatywę – mówi Tomasz Klima, dyrektor Arcyksiążęcego Browaru w Żywcu.

- Nasze miasto stało się kolejnym na mapie Polski, w którym będą rosnąć drzewa tlenowe. To dobra informacja dla nas wszystkich, bo te specjalne drzewa pochłaniają nawet 10 razy więcej dwutlenku węgla niż inne drzewa. Dla mieszkańców miasta, którzy chcieliby posadzić takie drzewo w swoim ogrodzie, Browar przygotował 15 sadzonek – mówi Antoni Szlagor, burmistrz miasta Żywca.

Aby adoptować takie wyjątkowe drzewo należy wysłać zgłoszenie na adres: mce@zywiec.pl. Pierwsze 15 osób otrzyma potwierdzenie zwrotne. W zgłoszeniu należy wyrazić chęć otrzymania drzewa tlenowego, podać imię i nazwisko oraz telefon kontaktowy.Trzeba się spieszyć. do wzięcia pozostały już ostatnie sztuki drzewek.

Drzewa tlenowe w Żywcu - mówi buemistrz Antoni Szlagor