Antysmogowa mapa drogowa dla Żywca. Specjaliści opracowali plan. Reszta w rękach mieszkańców[AUDIO]

2020-06-18 20:59
Antysmogowa mapa drogowa dla Żywca
Autor: UM Żywiec

Dokument wskazuje w jaki sposób można pozbyć się smogu z miasta. Plan wskazuje też źródła finansowania koniecznych działań

Żywiec zyskał ostatnio ważne narzędzie do walki ze smogiem. Dokument - antysmogowa mapa drogowa - to kompleksowa strategia, która pozwoli zlikwidować smog w mieście do 2030 roku. Dokument stworzony został przez Forum Energii wspierane przez Europejską Inicjatywę na rzecz Ochrony Klimatu. - Co ważne, ten dokument poza propozycjami działań wskazuje nam również źródła ich finansowania - zaznacza Antoni Szlagor, burmistrz Żywca.
- To dokument, który nie tylko zbiera wszystkie nasze dotychczasowe działania w zakresie walki ze smogiem, ale przede wszystkim wytycza nam kierunki działania, byśmy mogli wreszcie pozbyć się smogu - przyznaje burmistrz.
Włodarz miasta zaznaczył jednak w rozmowie z Radiem Eska, że tylko w porozumieniu z mieszkańcami można mówić o skutecznej walce z zanieczyszczeniem powietrza.
- Nic nie dzieje się bez mieszkańców - tylko działając wspólnie możemy wdrażać stworzone przez specjalistów rozwiązania - w przeciwnym wypadku - smog będzie nas dusił - dodaje burmistrz Żywca. Już teraz wiadomo, że roczne koszty zdrowotne, które ponoszą mieszkańcy miasta ze względu na smog - to blisko 140 milionów złotych.
- Jeśli nie będziemy wspólnie stosować się do określonych wymogów, to nic z tego nie będzie. Apeluję do wszystkich mieszkańców - jeśli zależy wam na zdrowiu, na waszych rodzinach… palmy w piecach tym, czym należy - prosi burmistrz.
Z przeprowadzonego w 2019 roku w mieście audytu wynika, że w Żywcu wciąż około 70 % budynków ogrzewanych jest paliwami stałymi. Koszty wdrożenia zaproponowanych przez ekspertów rozwiązań do 2030 roku to ponad 400 milionów złotych.

Antysmogowa mapa drogowa dla Żywca
Wybory prezydenckie - jak głosować poza miejscem zamieszkania? Komunikat PKW
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE