6,6 % czyli rzeczywistość na rynku pracy po pandemii w powiecie żywieckim

2021-10-06 17:46
Jak rynek pracy poradził sobie z pandemią?
Autor: pixabay

Nie jest najgorzej, ale dobrze niestety też nie jest. Z danych Powiatowego Urzędu Pracy na koniec lipca wynika, że bez pracy pozostaje około 3 i pół tysiąca osób

- Bezrobocie utrzymujące się nieco poniżej 7% to dla nas akceptowalny wynik po pandemii. Spodziewaliśmy się nawet wyniku dwucyfrowego, więc nie jest aż tak źle. Wbrew pozorom, zarówno przedsiębiorcy jak i pracownicy, nieźle poradzili sobie z pandemią - wyjaśnia. - Sądzę, że skala wypłaconych tarcz zrobiła swoje - komentuje wicestarosta żywiecki Stanisław Kucharczyk.

Nie jest najgorzej, ale dobrze też nie jest. Bo w skali kraju i województwa - powiatowy wskaźnik jest nieco wyższy. W województwie mamy 4,7 % bezrobotnych, a w Polsce - ten wskaźnik wynosi 5,8%. - Nie pozostajemy bezczynni, i na ile to możliwe wspieramy aktywizację bezrobotnych w czterech głównych obszarach - dodaje starosta Kucharczyk.

- Obecnie są to staże, przyznawane jednorazowo środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej, prace interwencyjne oraz refundacje kosztów wyposażenia lub doposażenia miejsc pracy. W tym zakresie zagwarantowaliśmy 259 staży,udzieliliśmy 177 dotacji na rozpoczęcie działalności, zleciliśmy ponad 60 prac interwencyjnych i zrefundowaliśmy doposażenie 41 miejsc pracy. Łącznie tymi formami aktywizacji udało się objąć 592 osoby.

W czasie pandemii sporo osób odeszło z branży gastronomicznej i nie wróciło już do niej. dodatkowo, w ostatnim czasie pojawiły się również trzy zgłoszenia o ewentualnych zwolnieniach grupowych w powiecie.

Rynek pracy po pandemii
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE