list intencyjny pge kleszczów

i

Autor: PGE

PGE i Kleszczów mają pomysł na tereny pokopalniane. Co tam planują?

2020-07-10 15:50

Na terenach pokopalnianych w Bełchatowie chcą wybudować ośrodek przygotowań olimpijskich i paraolimpijskich. To wspólny pomysł PGE i najbogatszej gminy w Polsce - gminy Kleszczów, które dziś podpisały list intencyjny w tej sprawie.

Dziś przed południem przy siedzibie PGE GiEK odbyła się kolejna pikieta organizowana przez związki zawodowe działające w Kopalni i Elektrowni Bełchatów. Niemal w tym samym czasie w Urzędzie Gminy Kleszczów prezes PGE Wojciech Dąbrowski spotkał się z wójtem gminy Kleszczów Sławomirem Chojnowskim. Panowie podpisali list intencyjny zakładający współpracę przy rewitalizacji terenów pokopalnianych, odtworzeniu walorów krajobrazowych oraz rozwoju infrastruktury rekreacyjno-sportowej gminy Kleszczów.

- Gmina Kleszczów podejmuje lokalne działania organizacyjne i inwestycyjne służące wspieraniu rozwoju sportu i aktywności fizycznej, mające na celu upowszechnianie kultury fizycznej w środowisku różnych grup społecznych. List intencyjny to wyraz woli podjęcia współpracy z PGE na rzecz budowy ośrodka przygotowań olimpijskich, paraolimpijskich na rewitalizowanych terenach pokopalnianych oraz uzyskania finansowania Projektu ze środków unijnych perspektywy 2021-2027 roku - mówi Sławomir Chojnowski, wójt gminy Kleszczów.

W porozumieniu z Polską Grupą Energetyczną najbogatsza gmina w Polsce zamierza zagospodarować tereny o powierzchni 40 hektarów.

- Naszą intencją jest prowadzenie rewitalizacji terenów pokopalnianych w uzgodnieniu z gminą Kleszczów i w sposób spójny z oczekiwaniami pracowników grupy PGE, strony społecznej i lokalnych społeczności. Chcemy mieć udział w tworzeniu nowych miejsc pracy i rozwoju infrastruktury sprzyjającej szeroko pojętemu rozwojowi obszaru bełchatowskiego - podkreśla Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE.

Na razie nie wiadomo, kiedy mogłyby ruszyć prace przy tej inwestycji. Przypomnę, że w miejscu obecnej odkrywki Bełchatów powstanie w przyszłości najgłębsze w Polsce jezioro. Napełnianie wodą ogromnej dziury rozpocznie się po 2050 roku i potrwa ok 20 lat.