Minister Ziobro DAJE KASĘ na bełchatowski sąd! Tak będzie wyglądał jego gmach

2020-02-04 15:03
bełchatów. projekt sądu
Autor: Urząd Miasta Bełchatowa

Prosta, nowoczesna bryła, cztery kondygnacje, główne wejście od strony Pabianickiej, przed gmachem parking dla interesantów – tak w największym skrócie można opisać nowy budynek sądu, który stanie w centrum miasta. Łódzki Sąd Apelacyjny, który jest głównym inwestorem budowy już zaakceptował koncepcję architektoniczną obiektu. Z kolei Ministerstwo Sprawiedliwości zatwierdziło inwestycję i ta została wpisana do planu budżetu resortu. Jeśli wszystko pójdzie z założonym harmonogramem, jeszcze w tegoroczne wakacje ruszy budowa siedziby Sądu Rejonowego w Bełchatowie.

Przedstawiona koncepcja architektoniczna zakłada, że nowy budynek będzie miał cztery kondygnacje, z których jedna – ze względu na ukształtowanie terenu – będzie częściowo podziemna. Główne wejście do budynku znajdować się będzie od strony ul. Pabianickiej, a w jego pobliżu wybudowany zostanie parking dla interesantów.

Przy wejściu znajdą się m.in. portiernia, biuro obsługi interesantów, ogólne biura podawcze, szatnia oraz bufet. Zgodnie z projektem sale rozpraw znajdą się na dwóch pierwszych kondygnacjach. Mowa o salach wydziałów: Cywilnego, Karnego, Rodzinnego i nieletnich, Pracy oraz Ksiąg Wieczystych. W budynku swoją siedzibę będzie mieć także ośrodek kuratorski, znajdą się w nim także dodatkowe pomieszczenia archiwów.

Zgodnie z harmonogramem przyjętym przez łódzki Sąd Apelacyjny do końca maja ma być gotowa dokumentacja techniczna. Do tego czasu ma także być uzyskane pozwolenie na budowę. Następnym krokiem będzie ogłoszenie przetargu i wyłonienie wykonawcy. Wszystko wskazuje więc na to, że już w czerwcu zostanie na placu budowy wbita pierwsza łopata. Koniec budowy planuje się na 2023 rok. Wszystko ma kosztować ok. 33 mln zł.

Po sądzie, mieszkania

Informacja o budowie gmachu sądu, jest też pozytywna dla oczekujących na mieszkania. Dlaczego? Obecny sąd, przy ulicy Okrzei ma być bowiem zaadaptowany na lokale mieszkalne.

- To bardzo dobre wieści dla nas i dla oczekujących na mieszkania bełchatowian. Kiedy Sąd Rejonowy przeniesie się do nowej siedziby, będziemy mogli ruszyć z pracami adaptacyjnymi w budynku przy ul. Okrzei – mówi prezydent Czechowska i dodaje: - Pamiętajmy, że dawniej mieścił się tam hotel robotniczy, dlatego jestem przekonana, że ponowne przystosowanie budynku na potrzeby mieszkalne nie będzie skomplikowane. Zależy mi, by czas remontu był jak najkrótszy, a mieszkańcy mogli jak najszybciej wprowadzić się do nowych lokali.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE