bełchatów. kopalnia jezioro

i

Autor: PGE GiEK

Kolejny krok w stronę gigantycznego jeziora. Kopalnia Bełchatów usypała plażę i linię brzegową

2020-05-22 13:52

Ogromna górnicza maszyna usypała plażę i linię brzegową przyszłego, najgłębszego jeziora w Polsce. Mowa o bełchatowskiej kopalni węgla brunatnego, która po zakończeniu eksploatacji zamieni się w ogromny zbiornik wodny.

Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów zakończyła formowanie IV poziomu zwałowiska wewnętrznego Pola Bełchatów. Prace wykonano tak, by uformowana powierzchnia mogła stanowić linię brzegową jezior, które powstaną po zakończeniu eksploatacji odkrywki.

W ramach rekultywacji w miejscu obecnych wyrobisk górniczych - Pól Bełchatów i Szczerców - powstaną dwa najgłębsze jeziora w Polsce, które połączą się w końcowej fazie ich napełniania.

- Tereny pogórnicze bełchatowskiego kompleksu energetycznego kształtowane są z myślą o utworzeniu tu największego w centralnej Polsce kompleksu wypoczynkowego. Zgodnie z planem, po 2050 r. nastąpi likwidacja wyrobisk górniczych. Po napełnieniu ich wodą powstaną jeziora, których lustro wody będzie miało łączną powierzchnię ok. 4000 hektarów, a ich maksymalna głębokość sięgnie ok. 170 m. Dla porównania warto przypomnieć, że maksymalna głębokość Hańczy, najgłębszego jeziora w Polsce, wynosi nieco ponad 100 metrów - mówi Wioletta Czemiel-Grzybowska, prezes zarządu spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, w skład której wchodzi bełchatowska kopalnia.

Na jezioro w miejscu bełchatowskiej kopalni trzeba będzie poczekać, i to bardzo długo. Napełnianie wodą ogromnej dziury rozpocznie się po 2050 roku i potrwa ok 20 lat.