Grypa szaleje. Liczba zachorowań rośnie w błyskawicznym tempie

2020-02-14 15:43
grypa
Autor: Pixabay

Epidemii nie ma, ale liczba zachorowań na grypę cały czas rośnie. Sanepid w Bełchatowie podliczył, że od początku tego roku w powiecie bełchatowskim grypa dopadła prawie 4 tysiące osób.

Łagodna zima sprzyja wirusom. Świadczą o tym nie tylko długie kolejki w przychodniach, ale i statystyki podawane przez bełchatowski sanepid. W styczniu odnotowano 2747 przypadków zachorowań na grypę. Od 1 do 7 lutego doszło 1120 osób. W porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku ta liczba poszła w górę. A chorych może być jeszcze więcej.

- Musimy wziąć pod uwagę to, że mówimy o osobach zgłoszonych przez lekarzy. Natomiast nie wszyscy chorzy zgłaszają się do lekarza, tylko podejmują leczenie na własną rękę - wyjaśnia Joanna Samburska z Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Bełchatowie.

Lepiej zapobiegać, niż później leczyć

Grypa dopada coraz więcej osób, dlatego warto zastosować profilaktykę, aby zminimalizować ryzyko zachorowania na grypę lub choroby grypopodobne. Jak to zrobić?

- Przede wszystkim pamiętajmy o dokładnym myciu rąk. Pomoże nam też odpowiednia dieta, czyli dużo owoców i warzyw, które zawierają witaminy. Warto też wietrzyć pomieszczenia, a kiedy wyjdziemy na zewnątrz ubierajmy się na tzw. "cebulkę". Nie bierzmy też leków na własną rękę, szczególnie antybiotyków. Udajmy się do lekarza i skonsultujmy co się z nami dzieje - dodaje Joanna Samburska.

Sytuację z zachorowaniami monitoruje nie tylko sanepid, ale także miasto. Dotyczy to przede wszystkim szkół. Jak poinformował nas wiceprezydent Bełchatowa póki co absencja uczniów jest na podobnym poziomie jak w latach poprzednich.

- Jeśli chodzi o frekwencję w szkołach, to nieobecności związane z różnymi dolegliwościami chorobowymi są na poziomie między 35 a 40%. Nie są to absencje odbiegające od normy - mówi Łukasz Politański.

Na razie nie ma mowy o odwoływaniu zajęć, chyba że liczba zachorowań gwałtownie wzrośnie.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE