Ciepła zima nie sprzyja ślizgawkom - czy lodowiskom grozi zamknięcie?

2020-02-10 15:56
bełchatów. lodowisko pcs
Autor: PCS Bełchatów

Na lodowiskach agregaty rozgrzane do czerwoności. Słońce i dosyć wysokie temperatury jak na zimę sprawiają, że pracownicy lodowisk dwoją się i troją, aby utrzymać dobre warunki do jazdy.

Lodowiska to jedyne miejsca w centralnej Polsce, gdzie można poczuć "smak" zimy. Ale tegoroczna aura nie jest ich sprzymierzeńcem. Jak nie słońce, to sporo stopni na plusie.

- Mamy agregat o dużej mocy, urządzenia do czyszczenia i przygotowywania lodu, to nie jesteśmy w stanie pokonać pewnej bariery termicznej, powyżej której lód się zaczyna roztapiać i warunki do jazdy nie są najlepsze – mówi Mirosław Mielus, dyrektor Powiatowego Centrum Sportu, który zarządza lodowiskiem przy ulicy Czaplinieckiej.

Im wyższe temperatury, tym wyższe koszty utrzymania

Aby zapewnić dobre warunki do jazdy na łyżwach agregaty pracują pełną parą, a to generuje większe koszty.

- W tej chwili PCS wydaje ponad 20 tysięcy miesięcznie na samą energię elektryczną, a w normalnym sezonie z mrozem i umiarkowanym nasłonecznieniem agregat pracować nie musiał wcale i wówczas za prąd płaciliśmy około 16 tysięcy złotych – wylicza Mielus.

Lodowisko powiatowe ma działać do marca. Jeśli jednak temperatury będą bardziej wiosenne niż zimowe, to sezon trzeba będzie skrócić.

Góra Kamieńsk czeka na śnieg

O ile łyżwiarze nie mają powodów do zmartwień, bo póki co lodowiska funkcjonują bez większych przeszkód, to narciarze i snowboardziści załamują ręce. Oczywiście ci, którzy nie mogą korzystać z uroków zimy na południu Polski lub w innej części Europy. Na Górze Kamieńsk od kilku miesięcy czekają na śnieg lub minusowe temperatury, i doczekać się nie mogą. Cały sprzęt przeszedł niezbędny przegląd techniczny i odbiory, w gotowości są też armatki śnieżne, ale nic nie wskazuje, aby w najbliższym czasie zaczęły spełniać swoje zadanie. Warunkiem rozpoczęcia naśnieżania jest wystąpienie ujemnych temperatur poniżej minus 3 st. C oraz małej wilgotności powietrza.
Prognozy synoptyków nie napawają optymizmem....

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE