krew dawca

i

Autor: Pixabay

Banki krwi biją na alarm! Brakuje najcenniejszego leku, który ratuje życie

2020-06-03 15:43

Szpitale wznowiły zabiegi planowe, a to oznacza, że kurczą się zapasy krwi. Największe braki w województwie łódzkim dotyczą grup A Rh-, 0 Rh+ i A Rh+. A może być jeszcze gorzej, bo dużymi krokami zbliżają się wakacje. Każdy dawca jest na wagę złota.

Zapasy życiodajnego płynu są na niskim poziomie. Większe zapotrzebowanie na krew związane jest przede wszystkim ze wznawianiem wykonywania zabiegów planowych w szpitalach. Aby zrozumieć powagę sytuacji warto przytoczyć suche fakty. Jedna operacja kardiologiczna to około sześciu jednostek krwi, a przeszczep wątroby to około dwudziestu.

- Apelujemy do wszystkich krwiodawców oraz osób, które jeszcze nie oddawały krwi, aby zgłaszały się do punktów pobrań krwi. Zachęcamy tym bardziej, że przed nami wakacje, a w tym okresie zapotrzebowanie na krew jest jeszcze większe. Krwiodawcy wyjeżdżają na urlopy, a na drogach jest więcej wypadków - mówi Magdalena Matusiak z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi.

Przypominamy, że od 1 czerwca pracę wznowił stacjonarny punkt pobrań krwi w Bełchatowie, który mieści się przy ulicy Edwardów.

Kto może oddać krew?

Dawcą może zostać każdy, kto ma 18-65 lat, jest zdrowy i waży powyżej 50 kg. Przeciwwskazaniem mogą być choroby przewlekłe, leki przyjmowane na stałe lub zabiegi medyczne. By zapewnić bezpieczeństwo dawcom, przed oddaniem krwi pobierana jest próbka do analizy, dawca przechodzi krótkie badanie lekarskie. To lekarz finalnie kwalifikuje osobę do oddania krwi. Badania realizowane w RCKiK są zupełnie bezpłatne - to dodatkowa korzyść związana z krwiodawstwem: bezpłatna morfologia, oznaczenie grupy krwi i badania w kierunku nosicielstwa wirusów żółtaczki zakaźnej (WZW) typu B i C (HBs i HCV), wirusów HIV typu 1 i 2 oraz kiły.

Dlaczego warto?

Przede wszystkim krew pomaga ratować życie. Dzięki honorowemu krwiodawstwu pomaga się innym, zapewnia się bezpieczeństwo sobie, osobom ze swojego otoczenia, najbliższym. To oczywiście nie wszystko. Do bardziej doraźnych zalet krwiodawstwa należy dzień wolny od pracy, bezpłatne badania lekarskie i "ekwiwalent kaloryczny" - paczka 9 czekolad, czyli łącznie 4500 kalorii.

Są też zalety długofalowe. Oddając krew systematycznie dawca bierze udział w programie lojalnościowym. Zostając dawcą "Zasłużonym dla Zdrowia Narodu" będzie miał pierwszeństwo w dostępie do służby zdrowia i wszystkich lekarzy specjalistów.