A1 w Łódzkiem: Kierowcy się doigrali. Na budowanej autostradzie staną fotoradary

2020-12-16 15:31
Odcinkowy pomiar prędkości, kontrola, kamery
Autor: Simona Supino Odcinkowy pomiar prędkości

To ma być skuteczny bat na piratów drogowych. Na trzech odcinkach powstającej autostrady A1 w Łódzkiem zostanie uruchomiony odcinkowy pomiar prędkości. Drogowcy są zmuszeni do wdrożenia w życie tak niecodziennego, jak na tę klasę dróg rozwiązania, bo kierowcy nagminnie wciskają gaz do dechy.

O problemie piratów drogowych na A1 w Łódzkiem informowaliśmy zaledwie tydzień temu. Pracownicy GDDKiA, jak i wykonawcy budujący autostradę alarmowali, że oddanie do ruchu dwóch pasów ruchu w obu kierunkach spowodowało u kierowców jedną prawidłowość – znaczne przyspieszenie. Rekordzista jechał z prędkością 226 km/h w miejscu, gdzie obowiązuje ograniczenie do 70 km/h!

W związku z takimi praktykami kierowców, łódzki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz Inspekcja Transportu Drogowego mówią stanowcze „dość” i szykują drogowym piratom „niespodziankę” - na autostradzie staną odcinkowe pomiary prędkości!

Gdzie staną fotoradary?

W województwie łódzkim urządzenia mierzące czas przejazdu pojawią się na trzech z czterech budowanych odcinków:

- "A" między Tuszynem, a Piotrkowem Trybunalskim,

- "C" od Kamieńska do Radomska,

- "D" od Radomska do granicy z województwem śląskim,

- Mamy zamiar do końca roku przygotować odpowiednią infrastrukturę, czyli wysięgniki i zasilanie urządzeń pomiarowych, które z kolei zamontuje Inspekcja Transportu Drogowego. Później konieczna będzie certyfikacja i sprzęt będzie gotowy do pracy – informuje Maciej Zalewski z GDDKiA w Łodzi.

Fotoradary mają być skuteczną bronią w walce z piratami drogowymi. Rekordzista jechał 226 km/h, jednak w ciągu 10 dni namierzono 30 kierowców, którzy rozpędzili się do ponad 200 km/h. Grzeszników było zdecydowanie więcej, praktycznie wszyscy kierowcy przekraczają prędkość, z czego ponad połowa jechała ponad 100 km/h. Problem dotyczy wszystkich budowanych w Łódzkiem odcinkach.

- Obserwowaliśmy to m.in. na fragmencie między Radomskiem, a granicą z województwem śląskim. Pierwszego dnia, po przełożeniu ruchu na nową betonową jezdnię, dyrektor budowy zadzwonił do mnie wieczorem przerażony i powiedział, że w jego ocenie, średnia prędkość samochodów osobowych to 140 km/h, a ciężarówki jadą tyle, ile przysłowiowa fabryka dała, czyli około 90 km/h. Takie same spostrzeżenia mieli wykonawcy odcinka A i C - dodaje Zalewski.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Twojej okolicy!

Podlaskie. „Jestem jak Tomasz Komenda”. Skazany na dożywocie za zabójstwo twierdzi, że został wrobiony
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE