4. edycja Festiwalu Sztuki Jabłka w Bełchatowie. Co w programie? Sprawdź!

2020-09-15 15:40 rr
Bełchatów Festiwal Sztuki Jabłka
Autor: Urząd Miasta Bełchatowa

Koncerty, warsztaty, wystawy oraz nowość: festiwalowa TV online. Tak będzie wyglądać tegoroczna edycja Festiwalu Sztuki Jabłka w Bełchatowie, który odbędzie się w najbliższy weekend. Bohaterami tego wydarzenia będą lokalni artyści.

Coraz bliżej do kolejnej edycji Festiwalu Sztuki Jabłka w Bełchatowie. W programie imprezy znajdzie się sporo różnorodnych wydarzeń. Głównym celem festiwalu jest promocja lokalnych artystów i symbolu miasta, jakim jest jabłko.

Festiwalowe wydarzenia zaplanowane są na weekend 19-20 września. Będą się one odbywać zarówno w plenerze, jak i w wybranych placówkach kultury.

- Pierwotnie planowaliśmy, aby Festiwal Sztuki Jabłka był tylko w internecie. Ostatecznie zdecydowaliśmy, że odbędzie się on także „na żywo”, choć w nieco skromniejszej niż dotychczas formie – mówi Łukasz Politański, wiceprezydent Bełchatowa. – Tak jak w latach poprzednich także i tym razem FSJ będzie nawiązywać do relacji międzyludzkich, a także społecznych – dodaje wiceprezydent Politański.

Co pojawi się w sieci?

W najbliższy weekend warto będzie zajrzeć na facebookowy fanpage'u festiwalu. Tam znajdą się krótkie filmiki zatytułowane "Jak ugryźć jabłko". Bohaterami tych nagrań będą lokalni artyści, ci bardziej i mniej znani. O swojej działalności opowiedzą: Ewa Ber, Katarzyna Chmiel i Piotr Kulpa, Alicja Galewska, Mariusz Gosławski, Andrzej Juchniewicz, Tadeusz Maksimowicz, Małgorzata Podracka, zespół Thrudy, Elżbieta Wesołowska oraz Mateusz Wojtasik i Katarzyna Pawłowska. Te osoby robią dużo dobrego na artystycznej płaszczyźnie miasta. Częścią internetową festiwalu zajęli się bełchatowianie z grupy "Młodzi dla Sztuki". A to oznacza, że na pewno nie stracicie czasu włączając te nagrania.

Pierwszy dzień festiwalu

4. edycja FSJ w Bełchatowie rozpocznie się w sobotę, 19 września. Festiwalowe wydarzenia rozpoczną warsztaty "Twoja sztuka jabłka" oraz "Moc relacji” na Placu Narutowicza. Następnie warto będzie się przenieść do bełchatowskiego muzeum, gdzie zaplanowano wernisaż wystawy "OPA Obraski", który połączony będzie z inauguracją projektu "Odniesienia". Na koniec dnia znów powrót na główny deptak miasta, gdzie odbędzie się koncert instrumentalny bełchatowskiej grupy Big Band prowadzonej przez Katarzynę Jurczyk-Zawadę i Pawła Filipka.

Drugi dzień festiwalu

W niedzielę, 20 września atrakcje startują o godz. 14 na Placu Narutowicza, gdzie wspólnie będzie można zbudować instalację przestrzenną z łapaczy snów. Następnie w parku przy muzeum posłuchamy wierszy w interpretacji uczniów oraz absolwentów klasy artystycznej III LO. Ich projekt zatytułowany jest "Owoc nad owocami. Jabłko w kulturze". Od godz. 17 rozpoczną się koncerty. Najpierw na plenerowej scenie zagra bełchatowski duet Biuro Tłumaczeń, czyli Katarzyna Chmiel i Piotr Kulpa. A zaraz po nich łódzki zespół "The Lucyan Group", który w swojej muzyce łączy brzmienie orientalne z jazzem. Grupa ma na swoim koncie kilkanaście płyt, współpracowali także z muzykami z Indii, Iranu i Maroka. Na koniec tegorocznego Festiwalu Sztuki Jabłka wystąpi Kathia. To młoda songwriterka, a do tego wokalistka i instrumentalistka. Podczas swoich występów najczęściej gra na gitarze i pianinie.

Organizatorzy przygotowali też coś dla fanów pstrykania zdjęć. W ramach festiwalu miasto ogłosi konkurs fotograficzny "Poczuj się jak Ewa". Szczegóły wkrótce na miejskiej stronie i fanpage'u FSJ.