Kleszcze

i

Autor: freeimages.com/ majasimenc, Sergio Venturi, Sias van Schalkwyk Kleszcze - co robic?

Kleszcze 2017: u dziecka, u psa - co robić KROK PO KROKU

2017-06-16 14:02

Kleszcz! U psa? U kota? U dziecka? To może być groźne. Co robić? Do jakiego lekarza pójść? Jakie są objawy? W nerwach można stracić głowę, dlatego ktok po kroku przeprowadzamy was przez to co trzeba zrobić.

Co na kleszcza? Co zrobić kleszczem u psa, kota, dziecka? Przed wakacjami to bardzo ważne pytania, na które odpowiedzi warto znać i mieć pod ręką. Według naukowców kleszcze w 2017 roku mogą być prawdziwą inwazją - lepiej być na to gotowym. Przeprowadzamy was krok po kroku przez to co trzeba zrobić jak ugryzie kleszcz i jak rozpoznać objawy. A więc... po kolei.

Co na kleszcza u psa, kota?

Najlepiej zapobiegać. Specjalne preparaty dla zwierząt możecie kupić w sklepach zoologicznych. Warto też pamiętać że kleszcze są mniej groźne dla kotów, bo rzadziej zapadają na boreliozę, ale może im grozić wiele innych chorób odkleszczowych. Warto pamiętać, że preparaty dla kotów i dla psów mogą mieć różne działanie, dlatego najlepiej zapytać specjalistę i potwierdzić czy preparat odstrasza kleszcze czy tylko zapobiega ich długotrwałemu wczepieniu i zmniejsza ryzyko przekazania choroby przez kleszcza. 

Co na kleszcza u dziecka?

Preparaty dla dzieci nie mogą być tak silne, dlatego poprośmy o radę pediatrę albo lekarza rodzinnego. Ale oprócz stosowania preparatów na kleszcze warto wyuczyć się regularnego sprawdzania ciała dziecka np w czasie kąpieli. Szczególnie dokładnie sprawdzajmy zagięcia skóry, pachy i pachwiny - kleszcze lubią te miejsca. 

Kleszcz - co robić?

Masz kleszcza? No to do boju!

  1. Czy to kleszcz? Jeżeli to co masz na skórze ma ciemne, okrągławe ale płaskie ciało i ma 8 nóżek - duża szansa że to kleszcz a nie pająk. Kleszcz kiedy jest najedzony jaśnieje a ciało mu rośnie, nawet do wielkości grochu!
  2. Czy kleszcz jest na skórze albo tylko trzyma się naskórka? Jeżeli jest cały widoczny, albo tylko idzie po skórze - prawdopodobnie nie zdążył nas ugryźć. To raczej nie jest poważna sytuacja.
  3. Ugryzienie kleszcza - jeżeli widzisz tylko część kleszcza, a lekkie potarcie nie sprawia że się odczepia, widzisz lekkie zaczerwienienie w pobliżu ugryzienia, albo kleszcz jest już spory, ma kilka milimetrów średnicy - to niestety to ugryzienie. Ale nie musi być poważne. Czytaj dalej...
  4. Jak usunąć kleszcza? Najprostsza metoda to wykręcenie kleszcza pęsetą. Łapiemy go jak najbliżej skóry, aby złapać też głowkę a nie tylko odłwok i nie odciągając od skóry obracamy (wszystko jedno w którą stronę). Koniecznie umyj i zdezynfekuj ręce i miejsce ukąszenia. Jeżeli macie w domu zwierzaki lub dzieci warto mieć specjalne urządzenie do usuwania kleszczy - specjalna pętelka z żyłki jest dostępna w aptece, nie jest droga, a bardzo ułatwia usuwanie kleszcza. Nigdy nie ściskaj kleszcza palcami, szczególnie kiedy jest duży, nie smaruj kleszcza tłuszczem, ani innymi substancjami. To nie pomaga.
  5. Gdzie zbadać kleszcza? Firmy zarabiające na badaniach kleszczy na pewno doradzą jak najszybsze badanie kleszcza po ukąszeniu, ale kosztowne badanie nie da nam odpowiedzi na to, czy kleszcz przekazał nam chorobę. Lekarze pierwszego kontaktu odradzają takie pochopne działania.
  6. Czy kleszcz mnie zaraził? Kleszcze nie od razu przekazują chorobę. Krótkotrwałe ugryzienie może być całkiem niegroźne - więc jeżeli nie był "napity" to miał mniejszy kontakt z twoją krwią. Najważniejsze to cierpliwie poczekać na objawy - jeżeli w ciągu 30 dni w miejscu ugryzienia pojawi się bardzo charakterystyczny rumień, czyli zaczerwienienie w kształcie pierścienia (w środku jasny na zewnątrz ciemniejszy) i ta obręcz stopniowo będzie się powiększała, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. W innym przypadku ryzyko zakażenia jest bardzo małe.
  7. Czy kleszcz zaraził mojego psa? Ponieważ skóry psa nie możemy tak łatwo obserwować, bardzo ważne jest obserwowanie zachowania zwierzęcia. Zmęczenie i utrata apetytu może być pierwszym objawem, ale nie mylmy tego ze zmęczeniem związanym z upałami, które często towarzyszą sezonowi na klescze.
  8. Kleszcz = antybiotyk? Jeżeli nie ma żadnych objawów nie ma sensu zapobiegać tak silną bronią jak antybiotyk. lekarze odradzają zbyt częste i niefrasobliwe przyjmowanie antybiotyków, bo w przypadku kolejnego, poważniejszego przypadku antybiotyk może nie zadziałać już tak dobrze. Po usunięciu kleszcza wystarczy przemyć skórę środkiem odkażającym i prowadzić obserwację.
  9. Przed kolejną wyprawą na tereny kleszczonośne - zapobiegaj. Użyj środka na kleszcze i sprawdzaj ciało po powrocie ze spacerów.

Kleszcz co robić

i

Autor: eska.pl Kleszcz co robić