7 porad dla miłośników festiwali. Jak przygotować się do wakacyjnej imprezy?

i

Autor: Fot. HRS Jak przygotować się na festiwal

7 porad dla miłośników festiwali. Jak przygotować się do wakacyjnej imprezy?

2017-06-12 15:39

Wakacje to czas wyjazdów, odpoczynku i festiwali, których w Polsce z roku na rok przybywa. Odbywają się w dużych miastach i niewielkich miejscowościach, na stadionach i pod gołym niebem, organizatorzy niektórych oferują pola namiotowe, innych – dodatkowe atrakcje dla dzieci. Na festiwalowej mapie Polski są imprezy, które zna każdy: Open’er Festival, OFF Festival, Festiwal Filmowy w Gdyni. Jak się do nich przygotować, o czym pamiętać i co ze sobą zabrać?

Czerwiec, lipiec i sierpień to najlepszy czas na festiwalowiczów. Jeśli policzymy wszystkie dni, w których odbywają się imprezy festiwalowe, okazuje się, że można niemal całe wakacje spędzić w innym mieście, na innej imprezie. Co ważne, festiwale – niezależnie od tego, czy odbywają się pod gołym niebem, czy w kinie, na stadionie lub innym budynku – są imprezami, do których szczególnie warto się przygotować. Wybraliśmy kilka uniwersalnych porad, które przydadzą się miłośnikom festiwali i tym, którzy na tego rodzaju imprezę wybierają się pierwszy raz. Oto 7 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, przygotowując się do wakacyjnej imprezy pełnej muzyki, sztuki, filmu czy literatury.

Po pierwsze: Skorzystaj z uroków miasta 

Jeśli wybierasz się na festiwal do innego miasta, wolne chwile wykorzystaj na zwiedzanie, spacer lub poznanie modnych miejsc. Zjedzenie śniadania, poranna kawa lub wycieczka do muzeum mogą być doskonałym urozmaiceniem festiwalowej wyprawy. Nawet jeśli dobrze znasz miasto i na festiwal przyjeżdżasz od lat, zawsze znajdzie się miejsce, które warto zobaczyć lub odwiedzić ponownie.

Po drugie: Dojazd zaplanuj wcześniej

Nie jest łatwo dojechać na duże festiwale i wygodnie z nich wrócić. Warto zatem wcześniej kupić bilet na pociąg, autobus lub pojechać własnych autem z przyjaciółmi. Dobrym rozwiązaniem może okazać się przyjazd dzień wcześniej i wyjazd dzień po festiwalu. Dzięki temu zyskamy również dodatkowy czas na zwiedzanie miasta. Należy pamiętać, że przy większych imprezach, które odbywają się na obrzeżach miasta, dostępna jest festiwalowa komunikacja miejska. 

Po trzecie: Zaplanuj, co i kogo chcesz zobaczyć 

Na długo przed festiwalami dostępne są na stronach imprez listy wydarzeń i artystów, dokładne informacje na temat tego, jakie atrakcje czekają na festiwalowiczów każdego dnia. Zaplanuj przed festiwalem, w których np. koncertach chcesz wziąć udział. Jeśli dwa interesujące wydarzenia odbywają się w tym samym czasie w innych strefach festiwalowych, wcześniejsza decyzja pomoże uniknąć rozterek. Jeśli jednak są wydarzenia, w których nie chcesz brać udziału, możesz wykorzystać ten czas na spotkanie z przyjaciółmi lub zwiedzanie miasta. 

Po czwarte: Zaplanuj, gdzie nocujesz 

Pola namiotowe, hostele, akademiki, hotele, pokoje gościnne i pensjonaty – nocleg zależy od festiwalu, grupy oraz miejsca imprezy. Z pewnością każdy znajdzie rozwiązanie na swoją kieszeń, jednak szukać warto wcześniej – najlepiej 2-3 miesiące przed festiwalem. Poszukiwanie noclegu na ostatnią chwilę może zakończyć się niepowodzeniem. Jeśli zdecydujemy się na pole namiotowe, musimy wziąć ze sobą: namiot, śpiwór, karimatę. 

Po piąte: Modowy surwiwal, czyli jak się ubrać

Z pewnością ma być komfortowo, ale musi być również modnie. Wiele zależy od rodzaju festiwalu oraz miejsca, w którym się odbywa. Do filharmonii zabierzemy gustowne obuwie, zaś do miasteczka festiwalowego za miastem kalosze i znoszone, ale wygodne, trampki. Buty to podstawa – powinny być wygodne. Jeśli wybieramy się na festiwal pod chmurką, najlepiej wziąć ze sobą dwie pary. Na plenerowe eventy należy wyposażyć się w: cieplejszy sweter, płaszcz przeciwdeszczowy, długie i krótkie spodnie oraz kilka wygodnych t-shirtów. 

Po szóste: Kapelusz, krem i… bikini?

Jeśli wiemy, że większość dnia spędzimy na słońcu (np. w miasteczku festiwalowym), należy zaopatrzyć się w nakrycie głowy i krem z filtrem. Udar lub poparzenie słoneczne nie może popsuć imprezy, na którą czekaliśmy cały rok! Warto pamiętać również o bikini, które szczególnie przyda się nad morzem lub jeziorem.  

Po siódme: Wszystko, co może się przydać

Podczas pakowania warto zastanowić się kilka razy, czy to, co właśnie wkładamy do plecaka lub torby, naprawdę będzie nam potrzebne. Apteczka, chusteczki higieniczne, okulary przeciwsłoneczne – to przyda się na pewno. Nie warto brać na festiwal tabletu czy komputera, ale telefon i power bank, dzięki któremu uratujemy rozładowaną baterię, to obowiązkowe akcesoria. Z torbą na ramieniu, nawet tą materiałową, może być niewygodnie. Dobrym rozwiązaniem będzie wodoodporna nerka, w której zmieszczą się wszystkie drobne rzeczy, których naprawdę potrzebujemy.

Festiwale w Polsce 2017: LISTA. Znajdź festiwal dla siebie!

Autor: brak danych

Festiwale w Polsce 2017 - 25 wydarzeń w trzy miesiące! Rozpocznij wakacyjną podróż dookoła Polski. Sprawdź na ESKA.pl festiwalowa listę i wybierz się na koncert!

źródło: inf. prasowa HRS