13 powodów: Hannah Baker nie musiała zginąć

i

Autor: fot. youtube.com / Netflix 13 powodów: Hannah Baker nie musiała zginąć

13 powodów: gdzie może szukać pomocy młodzież z depresją?

2017-05-17 17:10

Główna bohaterka serialu 13 powodów wcale nie musiała popełnić samobójstwa. Gdzie powinny szukać pomocy młode osoby zmagające się z depresją?

Hannah Baker z serialu 13 powodów to postać, która wywołuje skrajne emocje wśród widzów głośnej produkcji Netfliksa. W sieci znaleźć można sporo komentarzy mówiących o tym, że tytułowe powody głównej bohaterki wcale nie były wystarczające do odebrania sobie życia, a jej zachowanie było irytujące. Czy opinie internautów są słuszne? To oczywiście kwestia sporna. Warto jednak pamiętać, że choć Hannah Baker jest oczywiście postacią fikcyjną, to już depresja oraz wszystkie przykre zdarzenia, które się jej przytrafiły mają niestety miejsce na co dzień w realnym świecie. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, samobójstwo stało się drugą najczęstszą przyczyną śmierci wśród osób w wieku 15-29 lat.

Depresja u dzieci i młodzieży - gdzie szukać pomocy?

W przypadku depresji u dzieci i młodzieży należy szukać pomocy w pierwszej kolejności w Poradniach Psychologiczno-Pedagogicznych. Poniżej znajdziecie także listę telefonicznych linii zaufania i adresów internetowych, które mogą się okazać bardzo pomocne dla młodych ludzi zmagających się z problemami psychicznymi oraz ich bliskich.

  • 800121212 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Numer jest bezpłatny i czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.15 do 20.00. Każdy, kto zadzwoni po godzinie 20.00 lub w dni wolne od pracy może przedstawić swój problem i zostawić numer kontaktowy. Pracownik telefonu zaufania na pewno oddzwoni. Psycholodzy, pedagodzy, a także prawnicy udzielają niezbędnego wsparcia wszystkim dzwoniącym dzieciom. Pod numer interwencyjny również osoby dorosłe mogą zgłaszać problemy dzieci. Więcej informacji: www.brpd.gov.pl/telefon-zaufania
  • 116 111 - bezpłatny i ogólnopolski telefon zaufania dla młodych ludzi. Z konsultantami Telefonu Zaufania 116 111 można się podzielić swoimi troskami i problemami. Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 jest czynny codziennie od 12:00 do 22:00, a z jego konsultantami można się również skontaktować wysyłając anonimową wiadomość online przez www.116111.pl/napisz.
  • 22 654 40 41 - Antydepresyjny Telefon Zaufania Fundacji ITAKA - czynny w poniedziałki i czwartki 17.00 – 20.00