Eska Cinema
 
| Data urodzenia: 1946-05-02

Bruce Robinson

Reżyser
Bruce Robinson

Filmy (reżyser): Dziennik zakrapiany rumem

Nie czytałeś jeszcze?
Aktor, reżyser i scenarzysta brytyjski.

Nominowany w 1984 roku do Oscara oraz Złotego Globu za najlepszy scenariusz do filmu „Pola śmierci” (reż. Roland Joffé) z Johnem Malkovichem. „Pola śmierci” to poruszająca historia Sidney’a Schanberga, korespondenta The New York Times’a i jego kambodżańskiego tłumacza, Ditha Prana, którzy współpracują przy pisaniu relacji o zamieszkach wywoływanych przez Czerwonych Khmerów.

Scenariusz Robinsona otrzymał także nagrodę Amerykańskiej Gildii Scenarzystów (WGA) oraz nagrodę BAFTA, jednak prawdziwy sukces przyszedł kilka lat później wraz z filmem „Withnail i ja”, którego był scenarzystą i reżyserem. Ta słodko-gorzka komedia stała się kultowym filmem pokolenia lat 90.

Kolejnym filmem, który wyreżyserował Robinson i, do którego napisał scenariusz jest przewrotna satyra „Jak zrobić karierę w reklamie” z 1989 roku. Jest też autorem scenariuszy do filmów „W moich snach” (reż. Neil Jordan) z Annette Bening, Robertem Downey’em Jr. i Aidanem Quinnem oraz „Projekt Manhattan” (reż. Roland Joffé) z Paulem Newmanem.

Robinson urodził się w Londynie. Po ukończeniu London’s Central School of Speech and Drama rozpoczął karierę aktorską. Wystąpił w kilkunastu filmach, jak na przykład: „Romeo i Julia” (reż. Franco Zeffirelli), „Kochankowie muzyki” (reż. Ken Russell) czy „Miłość Adeli H.” (reż. Francois Truffaut). Może się także pochwalić sukcesami jako pisarz – jest autorem książki „The Peculiar Memories of Thomas Penman”, której filmowa adaptacja jest w trakcie realizacji oraz dwóch książek dla dzieci: „Harold and the Duck” oraz „The Obvious Elephant”, które zilustrowała jego żona, Sophie Windham.


 

Komentarze