Eska Cinema
 
| Data urodzenia: 1948-09-19

Jeremy Irons

Aktor
Jeremy Irons

Filmy (aktor): Chciwość

Nie czytałeś jeszcze?
Brytyjski aktor filmowy i teatralny. Zdobywca Oscara.

Aktorstwo studiował w Bristol Old Vic Theatre School. Karierę zaczynał na scenie bristolskiego teatru. Kontynuował ją w Londynie, z czasem grając w spektaklach prestiżowego Royal Shakespeare Company.
W 1984 roku zadebiutował na Broadwayu, w sztuce Tom'a Stoppard'a The Real Thing, w tym samym roku otrzymał Tony Award dla najlepszego aktora sezonu.

Wolniej rozwijała się jego kariera filmowa. Zwrócił na siebie uwagę rolami w Niżyńskim i Kochanicy Francuza (film nakręcono na podstawie powieści Johna Fowlesa), jednak dopiero w w drugiej połowie lat 80. stał się gwiazdą. Grał w głośnej Misji, błysnął podwójną rolą w dreszczowcu Davida Cronenberga Nierozłączni, pasmo sukcesów wieńcząc oscarową rolą w opartej na faktach Drugiej prawdzie (Reversal of Fortune) w 1990.


Irons jest również aktorem telewizyjnym. Po raz pierwszy pojawił się w telewizii w 1981 roku w serialu Brideshead Revisited za co został nominowany do Złotych Globów w kategorii Najlepszy aktor w miniserialu lub filmie telewizyjnym. Występował również w takich produkcjach jak Długość geograficzna (Longitude), Elżbieta I (Elizabeth I) , Kolor magii (The Colour of Magic).

Zdjęcia

 

Komentarze